Ve věku 83 let zemřel v pondělí severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír.
Hume, který založil a dlouhá léta vedl Sociálnědemokratickou a labouristickou stranu (SDLP), získal Nobelovu cenu společně s vůdcem probritských unionistů Davidem Trimblem. V minulosti byl rovněž poslancem Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království.
Jedna z nejvýznamnější postav irských dějin
„Smrt Johna Humea znamená pro Irsko ztrátu nejvýznamnější politické osobnosti 20. století,“ reagoval vůdce SDLP Colum Eastwood.
Hume, který zemřel v pečovatelském domě v Londonderry, v posledních letech trpěl demencí. „Rádi bychom vyjádřili co největší a nejsrdečnější díky zaměstnancům pečovatelského domu Owen Mor v Derry. Péče, kterou Johnovi poskytovali v posledních měsících jeho života, byla výjimečná,“ uvedla ve svém prohlášení Humeova rodina.
John Hume byl vždy považován za jednu z nejdůležitějších osobností moderního vývoje politiky Severního Irska. V roce 2010 byl ve veřejné anketě Největší Irové zvolen nejvýznamnější postavou irských dějin.
Spolu s Trimblem se jako hlavní iniciátoři mírového procesu v Severním Irsku zasloužili o ukončení téměř třicetiletého sektářského konfliktu v Ulsteru. Zakladatel a dlouholetý vůdce Sociálnědemokratické a labouristické strany (SDLP) Hume byl klíčovou postavou mírových rozhovorů. Jako vůdce nejsilnější katolické, tedy proirské, strany měl podíl na zastavení násilí ze strany Irské republikánské armády (IRA) a na zapojení strany Sinn Fein, označované za politické křídlo IRA, do mírových rozhovorů.
Podpis mírové dohody o Severním Irsku, kde od roku 1969 zemřelo při násilnostech na 3 500 lidí, byl v roce 1998 vyvrcholením jeho politické kariéry.