Šéf vojenského křídla palestinské teroristické skupiny Hamás Muhammad Díf byl zabit při červencovém izraelském náletu v oblasti Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy. Ve čtvrtek to oznámila izraelská armáda s tím, že v uplynulých hodinách obdržela zpravodajské informace potvrzující Dífovu smrt.
„Izraelské obranné síly (IDF) oznamují, že 13. července 2024 stíhačky IDF udeřily v oblasti Chán Júnis a po vyhodnocení zpravodajských informací lze potvrdit, že Muhammád Díf byl při úderu zlikvidován," uvedla ve čtvrtek izraelská armáda.
ČTĚTE TAKÉ: Erdogan hrozil útokem na Izrael. Ať nedopadnete jako diktátor Husajn, zaznělo z Jeruzaléma
Podle tehdejšího vyjádření úřadů v Pásmu Gazy při úderu přišlo o život více než devadesát dalších lidí, včetně vysídlených civilistů, připomněla agentura AP. Izraelská armáda doposud uváděla, že se snaží zjistit, zda byl Díf zabit při úderu na areál na okraji Chán Júnisu. Hamás ale jeho smrt po úderu popřel.
Oznámení o smrti velitele přišlo ve chvíli, kdy se v íránské metropoli Teheránu konal pohřeb politického lídra Hamásu Ismáíla Haníji, jehož středeční zabití Hamás přičítá Izraeli.
Pelikán: Íránci ještě něco Izraeli provedou. Že jim někdo odpráskne hosta, je hodně urážlivé
Írán na zabití šéfa Hamásu Ismáíla Haníji na jeho území zřejmě bude reagovat, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS orientalista Petr Pelikán. Odveta by měla být namířena proti Izraeli, který za zabitím Haníji zřejmě stojí, ačkoliv se k útoku dosud nepřihlásil.
Díf byl v devadesátých letech jedním ze zakladatelů vojenského křídla Hamásu. Přes třicet let stoupal v hierarchii Hamásu, vytvořil síť tunelů skupiny a podílel se na vývoji bomb. Podle Izraele je zodpovědný za smrt desítek Izraelců zabitých při sebevražedných atentátech. Zároveň byl jedním ze strůjců brutálního útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, při němž zahynulo téměř 1200 lidí a který rozpoutal válku v Pásmu Gazy. Přežil nejméně sedm izraelských pokusů o atentát, naposledy v roce 2021 a figuroval na izraelském seznamu nejhledanějších osob.
Izraelská vojenská ofenziva zahájená po říjnovém útoku si podle dnešní bilance ministerstva zdravotnictví v Gaze vyžádala prozatím životy téměř 40 000 Palestinců, dalších 91 000 bylo od začátku bojů zraněno.
Válka také proměnila velkou část hustě zastavěného území v trosky. Vyhnala většinu z 2,3 milionu obyvatel úzkého pobřežního pásu i několikrát z domovů a způsobila rozsáhlou humanitární krizi.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drsná slova Netanjahua. Izrael oplatí jakoukoliv agresi. Hizballáh potvrdil úmrtí velitele