V pátek zemřel světově uznávaný odborník v oboru entomologie František Sehnal, bylo mu 83 let, oznámilo Biologické centrum Akademie věd ČR. Ve své výzkumné práci se Sehnal zabýval fyziologií hmyzu se zaměřením na hormonální regulaci jeho vývoje.
„S hlubokým smutkem a lítostí oznamujeme, že v pátek 26. listopadu zemřel ve věku 83 let František Sehnal. Významným způsobem se zasloužil o rozvoj Biologického centra Akademie věd ČR, jehož byl ředitelem v letech 2007–2012, a rovněž Entomologického ústavu BC AV ČR, v němž působil od roku 1985,“ píše v prohlášení centra.
Před 60 lety vybuchla nejsilnější jaderná bomba. Rusové zveřejnili záznam z exploze
Svět si připomíná 60 let od největšího jaderného testu v dějinách, který zorganizoval Sovětský svaz. Takzvaná Car-bomba vybuchla 30. října 1961 nad souostrovím Nová Země v Severním ledovém oceánu. Ruská státní společnost Rosatom už před rokem zveřejnila video z výbuchu.
Sehnal byl na začátku 90. let jedním ze zakladatelů výboru pro založení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde posléze přednášel a působil jako prorektor pro zahraničí (1992–1995), významně se zasloužil také o vznik její Biologické (dnes Přírodovědecké) fakulty. Je autorem či spoluautorem více než 250 publikací a získal 22 patentových osvědčení.
František Sehnal byl členem redakčních rad 10 renomovaných vědeckých časopisů a jedním z mála Čechů, kteří zastávali významné funkce v nadnárodních vědeckých organizacích, byl například čestným členem ve výboru pro světové entomologické kongresy (Council for International Congresses of Entomology), čestným členem Americké entomologické společnosti (The Entomological Society of America) a Československé společnosti pro vědu a umění. Ocenění obdržel v USA, SRN, Koreji a Japonsku i v České republice. Zastával významné pozice také na národní úrovni. Byl místopředsedou Grantové agentury AV ČR a rovněž členem Akreditační komise ministerstva školství.
Světovou proslulost získal za práce v oblastech endokrinologie a vývojové biologie hmyzu – především za přínos k pochopení mechanismu hormonální regulace ontogenetického vývoje a rozmnožování. Zasloužil se i o využití poznatků ve vývoji biologicky účinných látek hmyzího původu pro regulaci škůdců. Věnoval se také výzkumu hedvábí a praktickému využití jeho komponent v biomedicíně. S týmem dalších spolupracovníků se zabýval hodnocením environmentálních rizik geneticky modifikovaných plodin.
„František Sehnal je nesporně jedním z nejvýznamnějších českých biologů, který svými výsledky a pedagogickými schopnostmi ovlivnil několik generací vědců v oblastech fyziologie hmyzu i entomologie nejen u nás, ale v celosvětovém měřítku,“ uvedli zástupci Biologického centra.