
Zemřel psychiatr Cyril Höschl
Ve věku 75 let zemřel psychiatr a popularizátor tohoto oboru Cyril Höschl. Lékaře, který zakládal Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ), trápily v posledních letech zdravotní problémy spojené s multisystémovou atrofií. Úmrtí potvrdil mluvčí ústavu Jan Červenka.
Höschl vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, obor všeobecné lékařství absolvoval v roce 1974. Poté se stal součástí lékařského týmu Výzkumného ústavu psychiatrického v Bohnicích.
ČTĚTE TAKÉ: Branná výchova či vojenský výcvik? Politici se vzácně shodují, chtějí posílit přípravu na krizi
Stál u zrodu NÚDZ, který vedl v letech 1990 až 2021. Ústav se v roce 2015 změnil z Psychiatrického centra Praha do současné podoby. Informaci webu Novinky.cz o skonu dlouholetého ředitele potvrdil následně mluvčí ústavu Červenka.
Höschl rovněž popularizoval tento obor, glosoval a ozřejmoval mnohé společenské otázky na pozadí psychiatrických a psychologických teorií.
Bojoval proti stigmatizaci pacientů
Höschl se rovněž věnoval vědeckému výzkumu, a to zejména v oblasti biologické psychiatrie a neuroendokrinologie. Je autorem učebnice pro studenty psychiatrie, publikoval desítky odborných prací a přednášel i pro veřejnost. „Snažil jsem se lidem ukázat, že psychiatričtí pacienti nekoušou. I když se nám podařilo v boji proti stigmatizaci pokročit, je třeba neustále pokračovat,“ uvedl k Ceně Neuron v říjnu 2024.
Na podzim 2023 mu lékaři diagnostikovali multisystémovou atrofii, neurodegenerativní onemocnění, které má podobné příznaky jako Parkinsonova choroba. Postupně ochabuje, či dokonce vypovídá službu svalstvo.
„Snažím se tomu nepodléhat, ale strašně se vám sníží možnosti. Dostáváte se do různých pastí, kde se cítíte naprosto bezmocný. Jste jako Řehoř Samsa, který se ráno probudí jako brouk. A nemůže nic,“ popsal život s onemocněním na webu Nadace Neuron.
Po tragédii na FF UK apeloval na mezilidský kontakt
Stále se však vyjadřoval k veřejným událostem. Höschl například ve vysílání CNN Prima NEWS hovořil krátce po tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy o vyrovnávání se s událostí takového rozsahu. Společenské akce, kde se setkávali nejen lidé zasažení tragickou smrtí 14 lidí a řadou závažných zranění, považoval za zásadní.
„Součástí adaptace po podobných událostech je nastolení původních podmínek. Rozhodnutí nezrušit semestr či zkouškové období je jen dobře,“ uvedl týden po prosincové střelbě na náměstí Jana Palacha.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozložilo mě to na molekuly. S papežem se setkali i Češi, vyzařoval podle nich sílu a harmonii