Politici napříč stranami se vzácně shodují, že je potřeba posílit krizovou připravenost občanů nebo její výuku na školách. Formu by to podle představ jednotlivých stran mohlo mít různou. Od výuky na školách v přírodě, přes povinnou brannou výchovu až po dobrovolný tříměsíční výcvik. Ministr vnitra Vít Rakušan pro CNN Prima NEWS uvedl, že chce ve spolupráci s opozicí vytvořit informační materiál pro mimořádné události. Co si o podobě přípravě na krizi myslíte vy? Napište nám do svůj názor do diskuze!
Redakce CNN Prima NEWS oslovila s dotazem, zda je v českém školství relevantní začít uvažovat o nějaké formě výuky civilní obrany nebo krizové připravenosti, oslovila zástupce všech sněmovních stran a z mimoparlamentních SOCDEM, Motoristy Sobě, hnutí Stačilo! a Přísahu.
DÁLE ČTĚTE: STEM: ANO má ke sněmovní většině daleko. Spojení pod SPD zabodovalo, posiluje i STAN
„Určitě ano. Téma je v rámcových vzdělávacích programech zaneseno dlouhodobě. Důležité je, aby to bylo smysluplně naplňováno, ne aby děti běhaly po louce s igelitovými pytlíky na nohách. Bavíme se o moderní interaktivní výuce. A je jedno, jestli to nazveme civilní obranou nebo přípravou na krizové situace,“ řekl redakci CNN Prima NEWS vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Výborný tak připomněl, co mají s pojmem civilní obrana Češi často spojené. Před rokem 1989 totiž byla výuka civilní obrany pro děti i dospělé zavalená propagandou. Návrat k něčemu takovému tak Výborný vyloučil.
Inspirace v zahraničí
Že je potřeba posílit připravenost na krizové události, uznává i ministr vnitra Rakušan. „Nějaká forma větší připravenosti na mimořádné události, ať už jde o živelné pohromy nebo jiné krize, je určitě potřeba,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Vít Rakušan s tím, že inspirace leží v zahraničí.
„Pro mě je v tomhle inspirací koncept 72 hodin, který jsem měl možnost poznat například ve Finsku. Nejedná se tedy jen o zařazení do obsahu školního vzdělávání, ale o širší přístup. Navrhované postupy vycházejí rovněž ze zkušeností z nedávných povodní 2024. I proto chceme vytvořit informační materiál pro veřejnost, k jehož přípravě chceme přizvat i opozici,“ dodal Rakušan. Opozici vláda nedávno přizvala například k jednání o bezpečnosti a obraně. ANO a SPD se nezúčastnily, z opozice dorazili pouze Piráti.
Vláda Petra Fialy (ODS) už v lednu schválila Koncepci přípravy občanů k obraně státu s tím, že zajišťování obrany není úkolem pouze ozbrojených sil. Obsahuje vzdělávání nejen studentů, ale i zaměstnanců veřejné správy či spolupráci s nevládními organizacemi.
„Koncepce mimo jiné obsahuje oblast vzdělávání a má integrovat bezpečnostní tématiku do vzdělávacího procesu. Je ale třeba říci, že nezavádíme nějakou povinnou brannou výchovu na školách, vše je na bázi dobrovolnosti. Vždy záleží na konkrétní škole, zda vůbec a jakým způsobem témata obrany do výuky zahrne,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí vlády Lucie Ješátková.
DÁLE ČTĚTE: Do Sněmovny kandiduje učitelka, která podle obžaloby popírala ruské zločiny na Ukrajině
Už dnes školy na témata bezpečného chování či přípravy na mimořádné události myslí a jsou zanesená i do tzv. rámcových vzdělávacích programů. Jsou součástí různých předmětů.
Vládní strany už před časem otevřely téma zvýšení rozpočtu pro obranu. Kabinet rozhodl o postupném růstu výdajů státu o minimálně 0,2 procenta HDP až do roku 2030. Argumentovaly tím, jaká je bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě, a také zvýšenými nároky na zabezpečení kolektivní obrany evropských zemí.
Vláda musí zabrat, zní z ANO, Motoristé chtějí dobrovolný výcvik
Právě za nedostatečné prosazování přípravy občanů k obraně kritizuje vládu opoziční hnutí ANO. „Současná vláda v tomto směru neudělala za tři roky vůbec nic, přestože se výrazně zhoršila bezpečnostní situace v Evropě,“ uvedl pro redakci stínový ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).
„Nemusíme tedy vymýšlet nic nového. Koncepce přípravy občanů k obraně státu tu je, ale musíme se vážně zajímat o její implementaci a dosažení cílů, které obsahuje,“ dodal.
Svou představu, jak by lepší připravenost na krizové situace měla vypadat, mají neparlamentní Přísaha a Motoristé Sobě. Druzí jmenovaní mluví o dobrovolném tříměsíčním výcviku, o kterém před časem mluvil předseda strany Petr Macinka jako o povinném.
„Motoristé navrhují dobrovolný tříměsíční výcvik, který by měl sloužit právě k přípravě na krizové situace, přežití v přírodě, poskytování první pomoci a technické kompetence,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda mládežnické organizace strany a jednička kandidátky v Moravskoslezském kraji Matěj Gregor.
Přísaha, kterou vede senátor Robert Šlachta, prosazuje znovuzavedení branné výchovy do škol. „Současná bezpečnostní situace v Evropě nás každý den přesvědčuje o tom, jak moc potřebujeme být připraveni na různé scénáře. Od povodní po útoky na měkké cíle,“ uvedl Šlachta pro CNN Prima NEWS.
Maláčová varuje před militarizací společnosti
Podle Pirátů je společnost nutné lépe připravit na různé typy krizových situací. „Ať už jde o první pomoc, o přírodní katastrofy, informační válku nebo například kybernetické hrozby. Vzdělávání hraje v této oblasti klíčovou roli a za Piráty proto podporujeme, aby se tato témata dostala i do škol. Třeba formou výukových programů na školách v přírodě,“ sdělil předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
Podobně hovoří i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná nebo šéfka SOCDEM Jana Maláčová. „Rozhodně jsme pro to, aby se v rámci vzdělávacího systému posílila výchova pro mimořádné situace a přírodní katastrofy,“ uvedla Konečná, vymezila se ale vůči případnému obnovení povinné vojenské služby. „Jedná se o tak zásadní zásah do života obyvatel, že to je přesně ten moment, kdy by o tom měli občané rozhodnout v referendu,“ dodala. Hnutí Stačilo!, jehož volební lídryní Konečná je, prosazuje myšlenku celostátního referenda i pro mezinárodní otázky.
Podle Maláčové SOCDEM podporuje výuku krizové připravenosti na českých školách s ohledem na narůstající hrozby. „Ta by ale měla být pojata šířeji jako příprava mládeže na různé nepředvídatelné události a ohrožení, včetně živelních katastrof, ne být nástrojem k další militarizaci české společnosti,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Zajímá nás, co vy na to. Na CNN Prima NEWS nově spouštíme diskuze, na zkoušku zatím pod vybranými články. Přihlaste se účtem Prima+ a řekněte nám svůj názor!
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bizarní kličkování Okamury kvůli referendu o NATO. Připustil, že by k němu sám nešel