Na konci prosince zemřela ve věku 87 let Eva Kubíková-Bullock, jež byla jedním z přeživších lidických dětí. Žila v Kanadě, Lidice opakovaně navštěvovala, informoval ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík na webu. Ze 105 lidických dětí němečtí nacisté 88 zavraždili. Po druhé světové válce se jich do Lidic vrátilo 17. Nyní jich žije šest.
Lidice Kubíková-Bullock navštěvovala, dokud jí to umožňoval zdravotní stav. „První roky jsem nemohla ani jít do lidického muzea, jenom jsem tam tak seděla venku na zídce a plakala. Tak strašně mě to zraňovalo,“ vzpomínala.
K TÉMATU: Šílená msta v Bohumíně či hotely v plamenech. Jaké jsou nejtragičtější požáry v historii ČR?
Kubíková-Bullock se narodila 29. dubna 1937 v Praze, zemřela 28. prosince v kanadském Hamiltonu. Její matka Anna žila v Lidicích, kde se seznámila i se svým budoucím manželem Františkem. Ten pracoval jako redaktor ČTK a podílel se i na vysílání Československého rozhlasu.
Lidice nacisté vyhladili 10. června 1942, zastřelili tehdy 173 mužů včetně Evina otce. „Malá Eva byla společně s maminkou odvlečena do tělocvičny kladenské reálky, odkud 12. června 1942 putovala s ostatními lidickými dětmi do polské Lodže (německy Litzmannstadt). Maminka Anna byla spolu s lidickými ženami odeslána do koncentračního tábora Ravensbrück,“ uvedl ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.
Ze 105 lidických dětí němečtí nacisté 88 zavraždili. Po druhé světové válce se jich do Lidic vrátilo pouhých sedmnáct. V...
Posted by Eduard Stehlík on Tuesday, January 14, 2025
Kubíková-Bullock byla později nacisty vybrána mezi děti určené k poněmčení a dostala se do několika dětských domovů. „Tou dobou již po ní intenzivně pátrala její teta Ella Spernagelová, tatínkova sestra žijící v Německu, která tamní úřady přesvědčila, aby jí byla Eva svěřena do výchovy, s tím že ji bude vychovávat v ‚německém duchu‘. Tuto její žádost usnadňovalo to, že její manžel byl rodilý Němec a navíc v té době sloužil jako voják v německé armádě,“ popsal ředitel památníku.
Tetina žádost byla úspěšná a neteř se k ní dostala. Do Československa se vrátila těsně po skončení druhé světové války díky příbuznému žijícímu v Plzni, který byl s Evinou tetou v kontaktu. Shledala se i se svou matkou, která se znovu vdala a v roce 1949 rodina odešla ilegálně za hranice. Několik let žila v Norsku a poté zamířila do Kanady. Kubíková-Bullock vystudovala oční lékařství, kterému se také věnovala. Vdala se a měla dvě děti.
Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Smutný pohřeb v Plzni. Mladého policistu smetla řidička, loučili se s ním blízcí i kolegové