V úctyhodném věku 91 let zemřela v úterý v Londýně česká sochařka, členka Královské britské sochařské společnosti Irena Sedlecká. Proslula především svými díly zobrazujícími britské osobnosti. Zřejmě tím nejznámějším je třímetrová socha zpěváka hudební skupiny Queen Freddieho Mercuryho.
Úmrtí české sochařky potvrdil agentuře ČTK synovec Sedlecké Michal Nesvadba. Irena Sedlecká žila ve Velké Británii od roku 1967, kdy plzeňská rodačka spolu se svým prvním manželem a třemi dětmi emigrovali z komunistického Československa.
V roce 2004 obdržela Sedlecká medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí. Ve Spojeném království se stala členkou Královské britské sochařské společnosti.
Charlton, Olivier, Briers nebo Fučík
Kytarista Queen Brian May je po infarktu. Co vzkázal fanouškům?
Kytarista legendární hudební kapely Queen Brian May ve videu uveřejněném v pondělí na sociálních sítích odhalil, že po zranění hýždí způsobeném při nehodě na zahradě a stlačeném sedacím nervu ho postihla další zdravotní potíž. Oznámil, že byl hospitalizován se srdečním infarktem.
Za svou uměleckou kariéru vytvořila celou řadu monumentálních portrétů a bust. K nejvýraznějším počinům patří třímetrová socha Freddieho Mercuryho, která od roku 1996 stojí ve švýcarském Montreux na břehu Ženevského jezera. Ve studiu švýcarského města vznikalo patnácté album skupiny Queen Made in Heaven (s písněmi jako Made in Heaven, Mother Love, Too Much Love Will Kill You nebo I Was Born to Love You), které bylo vydáno až po Mercuryho smrti.
Mezi dalšími osobnostmi, které zpodobnila, jsou také fotbalista Bobby Charlton, herci Laurence Olivier či Richard Briers nebo otec tryskového motoru Frank Whittle. Před svým odchodem na západ vytvořila například sochu Julia Fučíka v Plzni nebo se podílela na reliéfech pro Leninovo muzeum v Praze.
Jejím prvním manželem byl sochař Ludwig Kodym, druhým pak uznávaný sochař František Bělský, mimo jiné autor pamětní desky parašutistů na pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje nebo busty premiéra Winstona Churchilla před britským velvyslanectvím v Praze.