Třiadvacetiletá Shafiya z indického státu Uttarpradéš, která byla v šestém týdnu těhotenství, upadla po vážné nehodě na motorce do kómatu. Přesto na konci října porodila zdravou holčičku. Podle lékařů jde o velmi vzácný případ, píše web Daily Mail.
Třiadvacetiletá žena, známá pouze jako Shafiya, se vážně zranila v březnu, pouhých 40 dní po začátku těhotenství. Spadla z motorky řízené jejím partnerem poté, co její burka uvízla v zadním kole. Kvůli zraněním hlavy upadla do kómatu a nepomohlo jí ani několik neurologických operací. Nějaký čas dokonce strávila na ventilátoru a museli jí odstranit část lebky, aby se snížil tlak na mozek.
Lékaři byli postaveni před těžké rozhodnutí, zda kvůli jejímu stavu ukončit těhotenství. Ultrazvuk ovšem ukázal, že její plod je naprosto v pořádku, proto doporučili rodině, aby interrupce provedena nebyla.
Lidé v kómatu mají minimální mozkovou aktivitu a jejich základní reflexy, jako je například kašel a polykání, jsou omezeny. Obvykle nereagují na zvuk nebo bolest, nekomunikují a nehýbají se. Jejich orgány však stále fungují a například vývoj plodu nemusí být ohrožen.
Přestože měla Shafiya jen 10 až 15procentní šanci, že se z umělého spánku probudí, na konci října porodila naprosto zdravou holčičku. „Žena je v současné době ve stabilizovaném stavu bez podpory ventilátoru,“ sdělil doktor Deepak Gupta britskému deníku Daily Mail.
Podle něj prý občas hýbe hlavou a dolními končetinami. „Stále existuje naděje, že se jednoho dne probudí a bude se moci setkat se svým novorozeným dítětem,“ dodal. Gupta případ označil za velmi neobvyklý. „Za svou 22letou neurochirurgickou kariéru jsem se s žádným podobným nesetkal,“ konstatoval.