Na kolik si přišly v uplynulé sezoně největší hvězdy alpského lyžování? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Rozdíly v platech mezi muži a ženami, anglicky nazývané gender pay gap, jsou palčivým tématem napříč společností. Ve sportu ale často převažuje z hlediska finanční odměny rovnoprávnost, alpské lyžování není výjimkou a ona propast je zasypávána. Paradoxně si v čerstvé uplynulé sezoně hned tři závodnice vydělaly více než nejlepší muž Alexis Pinturault. A kolik vydařený ročník na sjezdovkách „hodil“ české star Ester Ledecké?
Velké i malé glóby jsou rozdány. Celkovou vítězkou Světového poháru se poprvé stala Slovenka Petra Vlhová, která titul královny potvrdila v sobotu při slalomu ve švýcarském Lenzerheide. Největší počet bodů však není zárukou nejtučnější odměny.
Vlhová v životní sezoně vytěžila 444 501 švýcarských franků, v této měně uvádí takzvané prize money Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Přepočtem na české koruny to dělá zhruba 10,5 milionu. Z hlediska vydělaných peněz na tom v uplynulém ročníku byla lépe druhá žena celkového pořadí Lara Gutová-Behramiová. Sice ve sportovní rovině nestačila v konečném zúčtování na Vlhovou, ale na štědřeji ohodnocených pozicích skončila častěji.
Petra Vlhová bodově ovládla uplynulý ročník Světového poháru v alpském lyžování, ale nejvíce si vydělala její konkurentka Lara Gutová-Behramiová. Zdroj: Profimedia.cz
Petra Vlhová bodově ovládla uplynulý ročník Světového poháru v alpském lyžování, ale nejvíce si vydělala její konkurentka Lara Gutová-Behramiová. Zdroj: Profimedia.cz
Švýcarka vyhrála hned šest závodů seriálu, třikrát byla druhá, jednou bronzová. Za každé vítězství čeká na sjezdaře nebo sjezdařku v nezdaněné podobě 45 000 švýcarských franků (přes milion korun), stříbrná pozice znamená 30 000 švýcarských franků, třetí příčka pak 10 000 (na mistrovství světa je odměna za první dvě příčky stejná, za třetí je 18 000 franků, pozn. red.). I například desáté místo stačí k tomu, že neodjíždíte úplně s prázdnou a máte v kapse 1 600 franků (takřka 38 000 korun). Gutová-Behramiová si od konce října dohromady vyjezdila 485 091 švýcarských franků (zhruba 11,4 milionu korun).
Vlhová si jde vyzvednout křišťálový glóbus. Může kralovat lyžování opakovaně?
Slovensko může pomalu slavit – vše nasvědčuje tomu, že bude mít vůbec poprvé celkovou vítězku Světového poháru v alpském lyžování. Šance na to, že Lara Gutová-Behramiová sesadí z čela celkového pořadí Petru Vlhovou, jsou už pouze teoretické. Ve švýcarském Lenzerheide rodačka z Liptovského Mikuláše jen splní povinnost. „Může získat glóbus opakovaně,“ říká pro CNN Prima NEWS expertka Lucie Hrstková-Pešánová.
Pódium v poslední sezoně nejvíce vydělávajících žen doplňuje Američanka Mikaela Shiffrinová, v pořadí Světového poháru čtvrtá. Pravděpodobně největší současná hvězda lyžování po loňském úmrtí otce nasedla na volnější program a až do únorového mistrovství světa v italské Cortině d'Ampezzo nejezdila rychlostní disciplíny – super-G a sjezd.
I tak dosáhla na nezanedbatelnou částku 410 978 švýcarských franků (9,7 milionu korun). Je to však ani ne polovina z toho, co 26letá Shiffrinová ukořistila v ročníku 2018–2019. Tehdy bezkonkurečně ovládla seriál a její odměny činily 886 195 švýcarských franků (téměř 21 milionů korun). Stala se vůbec prvním profesionálem ze světa lyžování, který kdy dosáhl během jedné zimy na metu jeden milion dolarů.
Všechny tři zmíněné ženy – Gutová-Behramiová, Vlhová i Shiffrinová – na tom jsou z hlediska vybojovaných financí v poslední sezoně lépe než vítěz mužského seriálu, Francouz Alexis Pinturault, jemuž vydařené měsíce přinesly 379 064 švýcarských franků (zhruba 8,9 milionu korun). To značí, že mezi závodníky se obsazení předních příček měnilo častěji než u žen.
Ledecká si v celkovém pořadí pohoršila, vydělala však více
Z další povedené sezony se může těšit česká obojživelnice Ester Ledecká. V kontextu celkové klasifikace si sice pohoršila, ale ne nijak dramaticky – loňské finální 10. místo vystřídala 13. pozice. Co se týče prize money, tak naopak pražská rodačka poskočila vzhůru na 10. příčku.
Na konto si připsala 117 050 švýcarských franků (zhruba 2,7 milionu korun), posledně to bylo 93 040. Pro srovnání, desátý nejbohatší muž uplynulého ročníku Henrik Kristoffersen, předloňský mistr světa z obřího slalomu, vydělal 165 207 franků, tedy 3,9 milionu.
Více než třetinu celosezonních výdělků zajistil Ledecké prosincový triumf v super-G ve francouzském Val d'Isere. Hodně franků – konkrétně 20 000 – brala za druhé místo ve sjezdu v Crans Montaně, dvakrát skončila těsně pod bednou na světovém šampionátu v Cortině. Na významné akci znamenala bramborová čtvrtá pozice 12 000 švýcarských franků.