Prezident Donald Trump se pohádal s novinářkou
Americký prezident Donald Trump se urazil a odešel z tiskové konference. Rozčílila ho otázka čínské reportérky americké stanice CBS News Weiji Ťiangové. Ta se ho zeptala, proč neustále opakuje, že v testech na koronavirus jsou Američané před ostatními zeměmi, když stále více lidí v USA na nemoc umírá. Šéf Bílého domu odvětil, že novinářka by svou otázku měla raději položit Číně. Reportérka se proti tomu ohradila. Trump se následně otočil a z tiskové konference odešel.
„Mnohokrát jste řekl, že se v oblasti testování daří Spojeným státům mnohem lépe než ostatním zemím. Proč na tom tak záleží? Proč je to pro Vás globální soutěž, když každý den Američané umírají a každý den vidíme více případů?“ zeptala se Trumpa Ťiangová. „Lidé umírají všude ve světě a možná je to otázka, kterou byste měla položit Číně. Neptejte se mě, zeptejte se Číny a možná dostanete velmi nezvyklou odpověď,“ odvětil prezident.
S ohledem na svůj čínský původ se Ťiangová cítila jeho odpovědí dotčena a zeptala se ho, proč se má ptát Číny zrovna ona. „Odpovídám vám, neříkám to nikomu konkrétně. Říkám to všem, kteří kladou takové nepříjemné otázky,“ odvětil jí prezident. „To není žádná nepříjemná otázka,“ argumentovala reportérka. Trump ji však již neposlouchal a vyzval zpravodajku CNN Kaitlan Collinsovou, aby položila svou otázku.
Ani té však Trump nedal prostor, aby dotaz dokončila. „Ne to je v pořádku, půjdeme dál. Další prosím,“ řekl. Collinsová se nestačila divit „Ale vždyť jste mě vyzval.“ Trump ji ovšem usadil. „Vyzval, ale vy jste neodpověděla a teď vyzývám tu druhou mladou ženu za vámi.“ Reportérka CNN sice protestovala, ale nebylo jí to nic platné. Prezident už ji neposlouchal, poděkoval novinářům, otočil se a odešel.
Trump v pondělí mimo jiné na briefingu v Růžové zahradě Bílého domu oznámil, že federální vláda pošle jednotlivým státům jedenáct miliard dolarů. V prohlášení se však přeřekl a namísto jedenácti miliard uvedl jednu miliardu. Prezident také poznamenal, že určitě zváží, zda nepověří guvernéry testováním všech obyvatel pečovatelských domů na přítomnost nemoci COVID-19. „Nařídím to, jestli si to přejete,“ uvedl doslova prezident.
Dotaz ohledně testování přišel v době, kdy se pečovatelské domy staly v některých státech ohnisky nákazy. V USA zemřelo v souvislosti s koronavirem v podobných zařízeních více než 26 tisíc lidí. Jen v New Yorku přitom zemřelo od začátku pandemie v pečovatelských domech více než pět tisíc lidí.