Velké zklamání může potkat britského běžce na dlouhé vzdálenosti Andrewa Butcharta. Vytrvale se připravoval na odložené olympijské hry v Tokiu, ovšem teď hrozí, že o nejprestižnější akci přijde. Čelí totiž podezření ze zfalšování testu na koronavirus, a to na základě svého vyjádření pro podcast The Sunday Plodcast.
Diskutovaný díl podcastu už byl smazán, ale Butchart v něm měl tvrdit, že se prokazoval falešným – respektive starým – výsledkem testu, aby se mohl z atletického mítinku vrátit do vlasti.
„Na návrat do Spojeného království potřebujete negativní PCR test ne starší než 48 hodin. Už jsem čekal na check-in a stále jsem neměl výsledek. Musel jsem si rychle najít starý PCR test, jít na Instagram a změnit datum a čas. Covid je velký problém, ale toto už je příliš otravné. Jsem si jistý, že každý už to udělal,“ řekl podle The Times běžec narozený ve Skotsku specializující se na delší distance jako 3 000 a 5 000 metrů.
Morgan: Transgender vzpěračka na OH je katastrofa. To vidí každý i s polovinou mozku
Nepohodlnou, ale nezvratnou pravdou je, že povolení startu první transgender ženy na olympiádě je pro ženský sport katastrofou a porušením olympijských zásad. Novinář Piers Morgan to uvedl pro web Daily Mail. Údajnou propagací ‚rovnosti‘ při začlenění transgender vzpěračky, vytvořil olympijský výbor novou nerovnost, což podle něj musí vidět každý, kdo má polovinu mozku. „Kde jsou výkřiky feministek?“ ptá se.
To způsobilo u britských sportovních úřadů rozruch. A ve vzduchu visí možnost, že se 29letý Butchart na své druhé olympijské hry v kariéře nepodívá. Startoval na nich před pěti lety v Riu de Janeiru, a to na pěti kilometrech.
Britský olympijský výbor a UK Athletics – hlavní řídící orgán pro atletiku – reagovaly následovně: „Bereme na vědomí vyjádření tohoto sportovce v rámci podcastu. K podezření z porušení nařízení a protokolů spojených s COVID-19 přistupujeme s plnou vážností. Jeho nominace bude záviset na dalším vyšetřování.“
Když list The Times Butcharta konfrontoval s tím, co řekl v podcastu, popřel, že by použil falešný test. „Nikdy jsem nezfalšoval PCR test a pokaždé jsem dodržoval nařízení zemí, do kterých jsem cestoval. Použil jsem jen příklad jiných sportovců, o kterých vím, že ukázali staré výsledky PCR testů, aby se dostali přes check-in, ale ne na vstup do Velké Británie. Já jsem to neudělal, ale znám lidi, kteří ano,“ podotkl atlet, jenž zatím figuruje v 72členné nominaci Britů na olympiádu a na hry se připravoval po boku Mo Faraha, čtyřnásobného zlatého medailisty z akcí pod pěti kruhy.
Velká událost v japonském Tokiu začíná 23. července.