reklama

Zhubnout nebo přestat kouřit? Novoroční předsevzetí nemusí být nedosažitelný cíl

Přestanu kouřit, začnu žít zdravě nebo se naučím plynule francouzsky. Novoroční předsevzetí jsou každoročním evergreenem, který obvykle většina z nás nezvládne naplnit. Možná ale jen nevolíme správný postup.

reklama

„Novoroční předsevzetí si plánuji dát i letos. Chtěla bych přestat kouřit a trávit méně času na sociálních sítích. A také bych měla letos více šetřit,“ svěřila se svými plány studentka Petra Holubová.

Jenže splnit právě takové předsevzetí je dopředu spíše prohraný boj. „Lidé berou předsevzetí často dost lehkovážně a vytyčují si je neurčitě. Nový rok může být přitom dobrým momentem ke změně čehokoli,“ popsal pro CNN Prima NEWS kouč Radoslav Pittner.

Sám by doporučil dodržet několik důležitých pravidel. „Předsevzetí by měla být opravdu konkrétní. Říct si: ‚Začnu hubnout,‘ nestačí. Je potřeba si říct, za jakou dobu a kolik kilo shodím. Měl by to být cíl reálně dosažitelný, ale taktéž ambiciózní, aby vzbuzoval naší vůli jej dosáhnout,“ nastínil Pittner.

Důležitá je také motivace. „Je dobré si upřímně říct, proč něčeho chci dosáhnout a co je moje motivace. Když vím proč, tak pak můžu konat,“ vysvětlil osobnostní kouč. Dodal také, že iniciativě se meze nekladou a předsevzetí si člověk může dát i vícekrát za rok.

Najděte si parťáka

Podle něj je také dobré mít parťáka. „Když máte slabou chvilku, může vás vytáhnout. Radil bych si také vytyčit si spíše pozitivní cíl než negativní. Člověk se pak soustředí na to, co dělat má, namísto toho, co by dělat neměl,“ sdělil Pittner.

I on sám si předsevzetí dává, avšak formou dopisu. „Každý rok píšu dopis sám sobě. Předsevzetí se tím zhmotní. Pomáhá to k sebereflexi – zpětně vidím, co se mi povedlo, a co ne,“ podotkl. Jako velký benefit vnímá fakt, že v dopise použijeme vlastní slova, a tím pádem se nás i více dotýkají nebo je lépe chápeme. „Mnohdy čteme názory různých odborníků nebo myšlenky z knih. Když si otevřete dopis sám sobě, je to jiné. Mluvíme sami na sebe,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční
Domácí

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

 • Aktualizováno
 • Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

  Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

  Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

  Aktualizováno

  Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

  Aktualizováno

  Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

  Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

  Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

  reklama