Astronomové možná objevili další vesmírné těleso, kde se nachází podpovrchová voda. Má jít o jeden z měsíců Saturnu – Mimas, který svým zjevem připomíná Hvězdu smrti z populární sci-fi série Star Wars (Hvězdné války). Pokud by se předpoklad expertů potvrdil, změnilo by to podle nich chápání vesmírných procesů.
Že se voda nachází například na Jupiterově měsíci Europa, to už vědci vědí delší dobu. Teď ale astronomové vytušili podpovrchový oceán v místě, kde by to nikdo nepředpokládal – na vrásčitém Saturnově měsíci Mimas, kterému vévodí obří impaktní kráter. Vesmírné těleso objevené už v roce 1789 tak na první pohled vyvolává vzpomínky na bitevní stanici z Hvězdných válek.
Astronomové nahlédli do budoucnosti Země. Co se stane, až vyhoří Slunce?
Astronomové objevili vůbec první planetární systém, který se podobá očekávanému osudu naší sluneční soustavy. Dlouhá léta si kladli otázku, co ji čeká, až Slunce za zhruba pět miliard let dosáhne konce svého života. Nyní mají „křišťálovou kouli“, která jim náš osud nastíní.
Astronomové podle webu Science Alert došli k závěru, že by na Mimasu mohla být voda a možná i podmořský život. Usuzují tak z jemného a zvláštního chvění, které v souvislosti s Mimasem zachytili.
„Protože je povrch Mimasu plný kráterů, nejdříve jsme si mysleli, že jde jen o zmrzlé bloky ledu,“ vysvětlují astronomové v nové studii. Jenže pokud by byla celá plocha Mimasu pevná, odkud by se na něm bralo ono chvění? ptali se vědci. Došli k závěru, že ho mohla způsobit právě podpovrchová voda.
„Povrch Mimasu nás mate, naše nová zjištění silně rozšiřují dosavadní poznání o potenciálně obyvatelných světech v naší Sluneční soustavě i mimo ni,“ píší vědci ve výzkumu.
„Tady na Zemi je život většinou závislý na slunečním svitu, výjimkou jsou ale místa v naprosté tmě, například na dně oceánu. Tam život nezávisí na fotosyntéze, ale na chemosyntéze, kdy se chemické reakce využívají k syntéze potravin,“ vysvětlují vědci.
K podobným procesům může podle nich docházet i na Mimasu.