Zlevníme elektřinu na půlku, řekl Okamura a ukázal plán. Vaše recepty zkrachovaly, řekl Kupka

Okamura a Kupka o tom, jak zajistit levnější elektřinu

Zřízení státního obchodníka, vyplacení minoritních akcionářů společnosti ČEZ či úprava vztahů s Lipskou burzou. To jsou podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury některé z cest, jak dosáhnout zlevnění elektřiny o polovinu. S tímto slibem přišlo hnutí v předvolební kampani. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ale Okamurovy návrhy odmítl s tím, že nefungují ani v jiných zemích.

Okamura ve vysílání zkritizoval vysoké ceny elektřiny v Česku, které byly podle něj v minulých letech násobně vyšší než v okolních zemích. Velký rozdíl je také mezi výrobní cenou a částkou, která se objeví na složenkách. Jaderné elektrárny podle Okamury vyrobí jednu kilowatthodinu za 25 haléřů, uhelné vyprodukují stejné množství za 1,65 koruny. Jedním z předvolebních slibů SPD je, že elektřinu zlevní na polovinu.

ČTĚTE TAKÉ: Konec legendy. Investor Buffett prohlédl Trumpovy kroky, teď v 94 letech odchází do důchodu

Okamura nastínil divákům CNN Prima NEWS, jak toho chce dosáhnout. Jednou z cest je podle něj zřízení státního obchodníka. „Ten má výhodu v tom, že nasmlouvává obrovské objemy pro Českou republiku, ale hlavně nemusí být ziskový. Jemu stačí marže jen na pokrytí nákladů,“ uvedl šéf opozičního hnutí.

Další možnost zmínil úpravu vztahu s burzou v Lipsku, na které se obchoduje s energiemi. „I odborníci říkají, abychom nejprve naplnili potřeby českých občanů a firem a prodávali jenom přebytky,“ sdělil Okamura. Dále by si uměl představit posílení pravomocí Energetického regulačního úřadu či vykoupení minoritních akcionářů společnosti ČEZ.

Kupka: Vláda učinila konkrétní kroky

Okolní státy mají podle Okamury levnější energie proto, neboť jejich vlády „upřednostnily vlastní občany“. „Vy jste upřednostnili zahraničí, Ukrajinu, drahé zbraně a podobně,“ dodal.

To ale Kupka ostře rozporoval. „Pojďme to už fakt jednou provždy vyvrátit. Je úplný nesmysl, že by naše vláda nesměřovala pomoc k lidem v Česku. Samozřejmě, že to udělala a směřovala ji adresně, a nespoléhala se na recepty, které jste doporučovali, a které zkrachovaly,“ uvedl ministr dopravy.

Narážel tím na to, že země, které přijaly podobná řešení, která navrhuje Okamura, se nyní potýkají s problémy. „Podívejte se na Slovensko. Dobře, domácnosti tam mají nižší ceny energií, ale velkou část z toho pak zaplatí podnikatelé a vrací se to zpátky. Ukazuje to na tom, jak se daří slovenským domácnostem,“ uvedl Kupka.

Kabinet Petra Fialy (ODS) v oblasti energetiky a energetické bezpečnosti podle Kupky učinil konkrétní kroky. Připomněl, že by vláda měla příští týden podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků elektrárny Dukovany. To podle něj přispěje k energetické bezpečnosti Česka a zlevnění elektřiny. „Další důležitá věc je, že se nám podařilo koupit plynárenskou infrastrukturu, významně posílit kapacity ropovodu TAL a projektem TAL-PLUS jsme se dokázali odříznout od závislosti na Rusku,“ dodal Kupka.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Podívejte se na celý záznam debaty mezi ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) a předsedou SPD Tomiem Okamurou

Tagy:
ČEZ elektřina energie ekonomika politika recept ODS Tomio Okamura Martin Kupka vláda Česko makroekonomie Svoboda a přímá demokracie produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje