Obchodní řetězce v Česku se potýkají s krádežemi nákupních vozíků, které mizí hlavně z parkovišť u velkých hypermarketů. Škody obchodníci vyčíslují na několik stovek tisíc korun ročně. Některé řetězce proto zavádějí vozíky, které se po ujetí určité vzdálenosti od obchodu samy zablokují.
Opuštěné uprostřed sídliště, u popelnic nebo pohozené pod stromem. Nákupní vozíky, které někdo odcizil, ale už je nevrátil, nejsou v českých městech něčím výjimečným. „Řádově se jedná o několik desítek kusů za rok,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí obchodního řetězce Penny Tomáš Kubík.
Protože jeden nákupní vozík vyjde zhruba na čtyři tisíce korun, ztráty obchodů rozhodně nejsou zanedbatelné. „Škody se pohybují v řádech vyšších statisíců korun ročně,“ odhadl mluvčí obchodního řetězce Lidl Tomáš Myler v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Předražené okurky či rajčata jsou minulostí. Odborníci popsali, proč zelenina zlevňuje
Jsou i tací, kteří se nespokojí jen se samotným vozíkem. „Jeden člověk stojí u vchodu a druhý jde s vozíkem dovnitř. Ten první pak komplicovi otevře (posuvné) dveře ve správnou chvíli a zloděj vyběhne ven s vozíkem i nákupem,“ vysvětlil reportérovi CNN Prima NEWS Pavol Johar, který pracuje v bezpečnostní službě v supermarketu Lidl.
K důvodům, proč nákupní vozíky z obchodů mizí, patří třeba jen pohodlnost, s níž si někteří lidé přivezou nákup až před dům. „Existuje i skupina lidí, kteří si vozík vystelou papírem a pak v něm spí. Jistí lidé s vozíkem nejdřív odjedou a pak už jsou asi líní na to, aby ho vrátili. Vozík potom končí například v potoce,“ uvedl mluvčí obchodního řetězce Albert Jiří Mareček.
Některé řetězce se již kvůli zlodějům rozhodly sáhnout po inovaci – konkrétně zařadily do provozu vozíky se speciálními kolečky, která se po ujetí určité vzdálenosti sama zablokují.