Lidé podpálili dům jeho rodiny a úřady ho odsoudily k smrti. Nigerijský zpěvák Yamaya Aminu Sharif vyvolal pobouření u některých spoluobčanů a má být popraven za svou údajně rouhačskou píseň, kterou sdílel na internetu.
Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který byl odsouzen k smrti za svou píseň. V neděli o tom informovala agentura Reuters.
„Hudba není zločin,“ uvádí ve společném prohlášení odborníci OSN k případu mladého zpěváka. Toho minulý měsíc odsoudil ve městě Kano soud, který uplatňuje muslimské právo. Hudebník píseň nahrál a sdílel prostřednictvím služby WhatsApp.
„Uplatňování trestu smrti za umělecký projev nebo za sdílení písně na internetu je jasným porušením mezinárodních zákonů o lidských právech i nigerijské ústavy,“ uvedla zvláštní zpravodajka pro kulturní práva Karima Bennouneová. Zpěvákovo okamžité propuštění žádá také americká Amnesty International.
Yahaya Sharif-Aminu, a 22-year old singer detained in Nigeria, is at risk of imminent execution after an Upper Shari’a Court sentenced him to death for circulating a song via WhatsApp deemed blasphemous. He must be immediately & unconditionally released. https://t.co/l5qn6uuLru
— Amnesty International USA (@amnestyusa) September 15, 2020
Právní experti uvedli, že Nigérie by trest smrti nad zpěvákem měla zrušit a zajistit jeho bezpečnost po dobu, než bude vyřízeno jeho odvolání proti verdiktu. Mluvčí justičního úřadu ve státě Kano uvedl, že mu není známo, že zpěvák podal odvolání. Pod tento úřad spadají jak civilní soudy, tak i ty, které se řídí právem šaría.
Nedávno vzbudil pozornost případ, kdy soud ve státě Kano poslal na deset roků do vězení 13letého chlapce za rouhačské výroky pronesené během hádky. Rozsudek kritizovali ochránci lidských práv i dětský fond OSN UNICEF. Ředitel muzea v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim Piotr Cywiński a desítky dalších dobrovolníků se nabídli, že se o chlapcův trest „podělí“.
Nigérii na jihu obývají křesťané a na severu muslimové. Ve 12 z 36 nigerijských států se uplatňuje v justici právo šaría. Podle Reuters jsou tresty smrti za rouhačství neobvyklé. Soud je naposledy vyměřil před pěti lety devíti stoupencům jedné muslimské sekty, vykonány ale ještě nebyly.