USA vypsaly odměnu za Madura Zdroj: foto AP
USA obvinily venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a dalších čtrnáct osob jemu blízkých z pašování drog, „narkoterorismu“, korupce a praní špinavých peněz. Nabídly odměnu 15 milionů dolarů za informace, které by vedly k jeho zadržení a stíhání.
S obviněním Madura přišel americký generální prokurátor William Barr, který mimo jiné prohlásil, že venezuelské vedení spolupracovalo s frakcí bývalé kolumbijské partyzánské skupiny, Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), působící na kolumbijsko-venezuelské hranici. Kolumbijské partyzány označil Barr za extrémistickou násilnickou a teroristickou organizaci. „Venezuela jim umožnila používat své území jako bezpečné zázemí, z něhož může FARC pokračovat v obchodování s kokainem a v ozbrojené vzpouře,“ doplnil ještě americký prokurátor své obvinění, které dnes média citují.
Barr mířil svým obviněním, jak uvedla BBC, na skutečnost, že jsou „USA zaplavovány kokainem a americká společnost je tím ničena. Zatímco Venezuelané trpí, Madurova klika si plní kapsy.“
Americký prokurátor obvinil mimo Madura čtrnáct současných a bývalých úředníků. Mezi nimi jsou také venezuelský viceprezident pro ekonomiku, ministr obrany a prokurátor Nejvyššího soudu.
Za informace vedoucí k zatčení venezuelského prezidenta Madura nabízí americké ministerstvo zahraničí odměnu 15 milionů dolarů. Deset milionů dolarů nabízí za informace vedoucí k zatčení dalších činitelů venezuelské vlády nebo vlivných osobností, jako jsou například předseda parlamentu Diosdado Cabello, ministr průmyslu Tareck El Aissami nebo Hugo Carvajal, bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a Clíver Alcalá, bývalý armádní generál.
V prohlášení americký generální prokurátor William Barr obvinil venezuelské vůdce a kolumbijskou frakci FARC z organizování leteckého mostu na přepravu kokainu z venezuelské letecké základny do Střední Ameriky a námořní cesty do Karibiku.
„Odhadujeme, že se těmito cestami z Venezuely odeslalo přibližně 200 až 250 tun kokainu, což odpovídá 30 milionům smrtelných dávek,“ uvedl na tiskové konferenci Barr.
Promluvil také americký právník Geoffrey Berman, který označil celou operaci za „Kartel sluncí“ (Cartel of the Suns). „Je to přímý odkaz na hvězdy ve tvaru slunce, které na svých uniformách nosí venezuelští vojenští důstojníci,“ řekl.
Americké ministerstvo spravedlnosti vydalo k obžalobě prohlášení, ve kterém se uvádí: „Maduro a další obžalovaní zamýšleli USA zaplavit kokainem s úmyslem podkopat zdraví a pohodu našeho národa. Maduro záměrně použil kokain jako zbraň.“
Geoff Ramsey z amerického thintanku pro Latinskou Ameriku tvrdí: „Důkazy, které jsou postavené proti Madurovi, jsou slabé, což svědčí o tom, že jde spíše o politiku než o drogy.“ Svá slova doplňuje: „Pokud by se americká vláda chtěla zabývat tokem kokainu, zaměřila by se na korupci v místech, jako jsou Honduras a Guatemala.“
Na americkou akci reagoval na svém Twitteru Nicolas Maduro: „V USA a Kolumbii se spikli, aby zaplavili Venezuelu násilím.“ K tomu později dodal, že „Venezuela drží rekord v boji proti obchodu s drogami, a to již 15 let. Je to Kolumbie, kde vznikl narkotický stát.“