Američané včera oslavili Kolumbův den. Tímto federálním svátkem si připomínají objevení Nového světa Kryštofem Kolumbem v roce 1492. Jenže právě sochy slavného mořeplavce se staly terčem útoků různých aktivistů, kteří Kolumba považují za „masového vraha a kolonizátora“.
Zatímco v srpnu byly některým Američanům trnem v oku pomníky představitelů Konfederace v čele s generálem Leem, aktuálně je to objevitel amerického kontinentu Kryštof Kolumbus. Sochy italského mořeplavce, který žil na přelomu 15. a 16. století, byly během oslav jeho dne poničeny například ve státech Illinois, Rhode Island nebo Connecticut.
This is what they did in Boston and Chicago with Columbus statues on #ColumbusDay as we celebrate #IndigenousPeoplesDay #BlackLivesMatter pic.twitter.com/8m836yELxh
— teleSUR English (@telesurenglish) October 9, 2017
A co odpůrcům na Kolumbovi vlastně vadí? To asi nejlépe vystihnou nápisy, které na jeho sochy nasprejovali: „masový vrah“, „dekolonizace“ nebo „zabijte kolonizátora“.
K úplné absurditě pak tažení proti Kolumbovi dovedli levicoví aktivisté ze skupiny Popular Resistence. Ti v srpnu v Baltimoru poničili nejstarší pomník Kryštofa Kolumba v Severní Americe palicí. Svůj barbarský čin si navíc natočili, umístili na sociální sítě a přidali i odůvodnění svého jednání:
„Kryštof Kolumbus symbolizuje invazi evropského kapitalismu na západní hemisféru. Kolumbus započal staletí trvající vlnu terorismu, vraždění, genocidy, znásilňování, otroctví, ekologické degradace a kapitalistického vykořisťování. Kolumbem započatá cesta zničení původního obyvatelstva a Afroameričanů stále trvá.“
Ničení Kolumbových soch se v posledních týdnech nevyhnulo ani New Yorku. Třiadvacet metrů vysoký monument mořeplavce na jednom z nejslavnějších newyorských náměstí Columbus Circle na Manhattanu tak obklopoval zátaras a sochu 24 hodin denně střežila policie. „Je to plivnutí do obličeje italsko-americké komunitě a my to rozhodně nebudeme tolerovat,“ okomentoval celou situaci pro New York Post jeden z newyorských radních John Fratta.
Odkaz italského objevitele brání také Národní spolek Kryštofa Kolumba, který zřídil také speciální internetové stránky, na kterých třídí fakta od nepravd. Představitelé spolku pak říkají, že se Kolumbus nezaslouženě stal terčem levicových extremistů z řad Antify, kteří chtějí znehodnotit jeho roli v historii a spojit ho s tzv. „bílou nadvládou“.
Odpůrci si ale trvají na svém. „Kolumba si musíme zapamatovat jako vraha, který zabil 90 % původního obyvatelstva,“ řekl britskému listu The Guardian jeden z protestujících s tím, že sochu mořeplavce by měl nahradit monument indiána.
Proti něčemu podobnému se v pořadu stanice Fox News vymezil republikán Joseph Saladino. „Lidé musí přijmout realitu naší historie. Tyto protesty jen rozdělují národ a oslabují ho,“ řekl Saladino a upozornil na to, že některá města už dokonce přejmenovala Kolumbův den na Den původního obyvatelstva. „Jestli chcete odstranit Kolumbovy sochy, pak byste měli jít také na Kolumbijskou univerzitu (jedna z nejprestižnějších univerzit světa, pozn. redakce) a požadovat, aby se přejmenovali. A to se podle mě stane příště,“ uzavřel s lehkou dávkou ironie Saladino.