Přední představitelé americké armády mají obavy z náskoku Ruska a Číny v oblasti high-tech zbraní. Vyzvali Kongres, aby vyšel vstříc Pentagonu, nebyrokraticky jednal a urychlil nákup a vývoj nových zbraní.
„Budoucí války nebudou vedeny jen ve vzduchu, na zemi nebo na moři, ale také ve vesmíru a kyberprostoru, což dramaticky zvyšuje složitost boje,“ řekl David Norquist, náměstek ministra obrany, když americkým médiím představoval rozpočet Pentagonu na rok 2020. Uvedl mimo jiné, že Trumpova vláda má pochopení pro změnu a modernizaci zbraní, kdy dochází k posunu k vesmírné a kybernetické válce. Znamená to využití moderních technologií, jako je umělá inteligence, hypersonika a řízená energie.
To je důvod, proč prezident Donald Trump nyní žádá Kongres o navýšení vojenského rozpočtu. Navrhuje, aby se rozpočet jen pro výzkumné účely Pentagonu zvýšil o devět procent. To jsou 104 miliardy dolarů, což je o 9 miliard více než loňského roku. Je to pouze jedna část armádního rozpočtu. Kdo má zájem poznat další možné armádní výdaje USA pro rok 2020, doporučujeme přečíst článek na serveru Defense One, kde jsou podrobně rozepisovány další vojenské požadavky Pentagonu. Příkladem je navýšení financí o 1 miliardu dolarů, oproti loňským 430 milionům dolarů na „leteckou nadvládu nové generace“, což představuje letadlo šesté generace, které zatím ještě ani neexistuje a které dokáže letět i bez pilota. Nebo v položkách rozpočtu najdeme 9,6 miliard dolarů určených na IT technologie, které v sobě zahrnují nové cloudové programy.
Tato zpráva ve skutečnosti navazuje na nedávné prohlášení Pentagonu z 12. února o tom, že americká armáda chce rozšířit využívání umělé inteligence pro válečné účely. Uvádí se přitom, že budou ctěny americké hodnoty. To je narážka na to, že USA a Rusko odmítly úsilí OSN o uložení mezinárodního zákazu používání „vražedných robotů“, tedy plně automatických zbrojních systémů. Prohlášení amerického ministerstva obrany se odvolává na to, že Čína a Rusko investují do umělé inteligence pro vojenské účely, včetně aplikací, které v mezinárodních normách a právních předpisech vyvolávají nezodpovězené otázky. Jde přesně o ty etické problémy, pro které se strhla loni kampaň na Googlu a tato společnost z projektu Maven odstoupila. Maven je vojenský projekt, který má za úkol analyzovat fotografie a video z vojenských dronů pomocí systémů umělé inteligence.
Američané nyní obhajují používání umělé inteligence s tím, že tyto technologie zajistí lepší ochranu americké armády, bezpečnost občanů a spojenců Spojených států, stejně jako snížení nákladů a zvýšení rychlosti provozu. „Vše, co je představováno jako umělá inteligence, je připravováno ve spojení s lidským rozhodujícím činitelem," tvrdí Todd Probert, viceprezident divize Raytheon inteligence, společnosti, která spolupracuje s Pentagonem na projetu Maven a dalších podobných.
Mirko Radušević