Letošní chřipková sezóna podle expertů končí. Bilance je velice nemilosrdná – na odděleních intenzivní péče v nemocnicích skončilo kvůli těžkým komplikacím chřipky letos celkem 644 Čechů. V bezprostřední souvislosti s touto nemocí pak přišlo o život 225 osob, z nichž největší procento opět tvořili lidé starší 60 let. Čísla se v průběhu roku pravděpodobně ještě mírně navýší.
V aktuální chřipkové sezóně bylo doposud hlášeno 644 klinicky závažných případů chřipky, které si vyžádaly intenzivní péči. Co do počtu nemocných mírně převažovali muži, nejvíce nemocných bylo ve věkové skupině nad 60 let.
Celkem 225 nemocných následkům podlehlo. I zde největší procento opět tvořili lidé starší 60 let (180 pacientů), dalších 38 pacientů spadalo do věkové skupiny 25 až 59 let, 4 pacienti byli ve věku 15 až 24 let, 2 pacienti ve věku 6 až 14 let a 1 pacient ve věku 0 až 5 let.
Charakteristickým znakem letošní epidemie se stala dominance typu B v linii Yamagata nad chřipkou typu A. Skladba cirkulujících virů chřipky s převahou typu B potvrzuje, jak obtížné je předvídat složení třísložkové vakcíny proti chřipce, aby odpovídala virům, které se v dané sezóně vyskytují v populaci.
Proti chřipce se nechává očkovat zhruba 6 % Čechů
„Účinnost chřipkové vakcíny závisí na tom, s jakou přesností se podaří odhadnout, které kmeny budou danou sezónu cirkulovat. Letošní rozložení virů jednoznačně nahrálo čtyřvalentní vakcíně, která očkované chránila proti všem čtyřem chřipkovým kmenům,“ vysvětlil Jan Kynčl, PhD., vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Každoroční očkování podle něj zůstává i nadále nejúčinnějším opatřením pro prevenci chřipky. Jenže proto, aby vytvořilo určitý štít pro obyvatele, je potřeba, aby se proočkovanost zvýšila. „V současné době se v České republice pohybuje mezi 5 a 6 %, přičemž Světová zdravotnická organizace doporučuje minimálně 30% proočkovanost, u rizikových skupin populace pak 75%“ dodal Kynčl.
Benefity očkování dokazují rozsáhlé studie, z nichž vyplývá, že každoroční očkování významně snižuje rizika hospitalizace, úmrtí na chřipku i komplikace s chřipkou spojené. U zdravých dospělých v 70 až 90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30 až 70 % a riziko úmrtí až o 80 %.