Vláda by mohla poskytnout na podporu podnikatelů a firem postiženým šířením koronaviru až jeden bilion Kč. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý varuje, že velkému množství podniků hrozí zánik a opatření je proto nutné schválit rychle.
Celkem by vláda na podporu podnikatelů a živnostníků mohla poskytnout až 1 bilion korun. Pomoc chce zprostředkovat hned několika cestami.
Na přímou podporu by Ministerstvo průmyslu a obchodu se souhlasem vlády uvolnilo 100 miliard korun. „U přímých podpor uvažujeme o kompenzaci náhrad mezd, odpuštění odvodů, finančních injekcích, kurzarbeitu. Vše rozpracováváme. Nebude to hned, ale jsou to ty směry, kterými chceme jít,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Touto formou by šlo podnikatelům 100 miliard korun.
Podle vládního návrhu by stát měl místo zaměstnavatelů zaplatit lidem v nařízené karanténě náhradu výdělku, doplatit by měl i ošetřovné za dobu uzavření škol.
Při nařízeném uzavření provozu či při jeho omezení kvůli karanténě by stát poskytl 80 procent plné mzdy a zaměstnavatel 20 procent. Při omezení provozu kvůli nedostatku surovin a dalších vstupů i kvůli poklesu poptávky dostává pracovník 60 až 80 procent mzdy, stát by se s firmou podělil napůl. O opatřeních se dál jedná.
Dalších 900 miliard korun by ministerstvo poskytlo formou záruk. Ty jsou podle ministra ve světě častým podpůrným nástrojem v době krize. Funguje to například tak, že vláda se zaručí za úvěry podniků u komerčních bank. Ty pak mají jistotu, že v případě problémů dostanou peníze zpět.
Hlavně rychle, apeluje Hospodářská komora ČR. Mnohým podnikům hrozí zánik
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý navrhované kompenzace vítá, ale jedním dechem dodává, že rychlost rozhodnutí o těchto opatřeních je v tomto okamžiku už zcela rozhodující pro přežití či nepřežití stále rostoucího počtu firem.
„Rozumíme sice apelu premiéra Babiše, aby firmy nepropouštěly lidi, ale bez urychleného rozhodnutí o kompenzacích se tento apel bohužel v mnoha případech zcela mine účinkem,“ varuje Dlouhý.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje i bezúročné půjčky pro podnikatele
Havlíček zároveň oznámil, že úřad pošle Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB) dalších deset miliard korun na podporu firem postižených situací kolem koronaviru v rámci programu COVID. Peníze ministerstvo vezme z operačních programů EU spadajících pod MPO.
Ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou MPO připravilo bezúročné půjčky Úvěr COVID s odkladem splátek. Žádat je o ně možné od 16. března. Podrobnosti jsou k dispozici na webu banky ČMZRB.
V první vlně do něj vláda schválila příspěvek 600 milionů korun, následně schválila další miliardu. Do dnešního dne ČMZRB eviduje žádosti už za více než pět miliard Kč.
Program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Podniky by měly dostávat nejvýše zhruba 90 procent újmy, kterou vyčíslí. Malé a střední podniky by z úvěru mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tří let například i mzdy nebo pohledávky.
Dlouhý i v případě půjček v rámci programu Úvěr COVID doufá ve „výraznou pružnost státu při posuzování žádostí firem o úvěr COVID v ČMZRB“ tak, aby živnostníci a zaměstnavatelé mohli finanční prostředky obdržet rychle bez zbytečných administrativních překážek, kterými první vlna programu trpěla.
Havlíček doplnil, že dodatečné peníze budou v rámci ČMZRB využity nejen na bezúročné půjčky, ale i na záruky úvěrů od komerčních bank. Zároveň MPO do programu zavádí i možnosti pro nejmenší živnostníky. Ti si tak budou moci vzít u komerčních bank úvěr zaručený státem. Minimální částka úvěru nebyla stanovena, uvedl Havlíček. Dodal, že by tato podpora mohla být k dispozici do 14 dnů.
Rezort financí podnikatelům odložil placení daní. Teď plánuje změny v rozpočtu
V řádu dnů předložím novelu Zákona o státním rozpočtu na rok 2020. Počítám s úsporami, redistribucí evropských peněz a nevyhnutelně i s vyšším schodkem. Ten pokryjeme běžnou emisní činností, neboť Česká republika stále platí za jednoho z nejbonitnějších partnerů.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) March 18, 2020
První úlevy podnikatelům představilo i Ministerstvo financí a v neděli je schválila vláda. Další pomocí jsou odložení daní a liberační balíček.
Mezi hlavní opatření patří plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob, nebo prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení k DPH. Rovněž se tři měsíce od květnového spuštění 3. a 4. vlny EET nebude kontrolovat plnění podmínek evidence tržeb.
Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) chystá nový státní rozpočet. Na svém Twitteru uvedla: „V řádu dnů předložím novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2020. Počítám s úsporami, redistribucí evropských peněz a nevyhnutelně i s vyšším schodkem. Ten pokryjeme běžnou emisní činností, neboť Česká republika stále platí za jednoho z nejbonitnějších partnerů.“
Škody pro ekonomiku podle ministryně půjdou do desítek miliard. „Jsou to prostředky, o které přijde stát na daních a které poskytne na transferech obyvatelstvu a půjčkách podnikatelům,“ tvrdí Schillerová.