Bývalá členka Irských obranných sil Lisa Smithová, která se později stala džihádistickou nevěstou, se v neděli se svou dvouletou dcerou vrátila ze syrského uprchlického tábora zpět do Dublinu. Podle serveru Irish Mirror byla po příletu zadržena na letišti a bude vyslýchána pro podezření z terorismu.
Osmatřicetiletá „nevěsta ISIS“ (Islámského státu) přiletěla do Irska z Turecka v neděli dopoledne se svou dvouletou dcerou v doprovodu konzulárních úředníků ministerstva zahraničí, členů armády a tureckého bezpečnostního důstojníka. Zatímco je Smithová vyslýchána, o její dceru, která - ač narozena v Sýrii - je rovněž irskou občankou, se starají příbuzní. Do Sýrie odletěla žít v samozvaném Islámském státu v roce 2015.
Odmítá, že by se účastnila tréninku nebo boje
Smithová podle serveru Daily Mail dlouhodobě odmítá, že by trénovala mladé ženy pro boj za ISIS a tvrdí, že nikdy nikoho nezabila. Otec jejího dítěte, podezřelý člen ISIS, dle jejích slov zemřel minulý rok. Smithová je bývalou členkou Irských obraných sil, kde měla zastávat relativně nízkou pozici, nicméně byla doprovodem v oficiálním vládním letadle bývalé irské prezidentky Mary Robinsonové a později tamního premiéra Bertie Aherna.
„Nebyla jsem matkou, když jsem odešla. Přišla jsem jako svobodná a myslela jsem, že když zemřu, tak zemřu, ale když jsem porodila dítě, změnila jsem se,“ řekla v dubnu pro irskou mutaci Daily Mail. Doplnila také, že na území Islámského státu se zúčastnila lekce, na které se učili, jak zacházet se zbraní a jak ji používat, a tam si pouze oživila, co již dříve uměla a zapomněla. Nikdy ale prý nebojovala.
Odebrání občanství by nebylo správné a soucitné
Manžel jí údajně několikrát nabízel, že jí koupí zbraň čistě na sebeobranu, což ona prý vytrvale odmítala. „Nechci nikomu způsobovat problémy. Nechci se do toho míchat,“ uvedla tehdy.
Na dotaz, zda by znovu do takového státu (jako je Islámský stát) odcestovala, trvala na tom, že nikdy, jelikož to byla její „největší chyba“.
Irský předseda vlády Leo Varadkar dříve uvedl, že by měla mít právo na návrat do Irska a že odebrání občanství by nebylo správné a soucitné.
Velká Británie zajaté britské bojovníky Islámského státu přiváží zpět do země, aby zde byli postaveni před soud, což je podle poradce pro národní bezpečnost nejlepší místo, kde mají čelit spravedlnosti.