Americká NASA ve středu zveřejnila unikátní snímek Měsíce, na kterém se podíleli i dva Češi. Ti vyfotili Měsíc během jeho zatmění ve chvíli, kdy do něj narazil asteroid. Šťastlivci zachytili moment v dostatečné kvalitě na to, aby vědci následně dokázali přesně vypočítat rozměry dopadnutého tělesa.
Během úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 ráno, konkrétně v 5 hodin 41 minut a 38 sekund středoevropského času, zasáhlo Měsíc kosmické těleso. To by nebylo zas tak vzácné, podle ředitele pražského planetária Jakuba Rozehnala se tak děje asi jednou za měsíc. Ale tentokrát šlo o něco výjimečného. Zásah se podařilo vyfotit, a to hned sedmi fotografům z celého světa.
„Ta pravděpodobnost, že se něco takového podaří nafotit během zatmění Měsíce, je nesmírně malá, jsou to řádově promile,“ řekl TV Prima Rozehnal. Šance je tedy asi tak vysoká jako výhra ve Sportce.
Důvod, proč se podařilo záblesk při dopadu tělesa na Měsíc zachytit tak početně, je pochopitelný – jinak oslnivý měsíční úplněk byl v době zatmění velmi tmavý, úkaz totiž nastal před počátkem úplného měsíčního zatmění. Díky tomu byl v tom čase Měsíc velmi hojně fotografován. Pomohlo také dobré počasí.
Mezi šťastlivci byli i dva Češi – Libor Hašpl a Petr Horálek. Vůbec netušili, že vzácný moment zachytili. „Probíhalo to v ranních hodinách, takže už ve 4 ráno jsem byl u nás na zahradě, měl jsem připravenou techniku, bylo mínus 8 a postupně jsem dělal snímky celého zatmění v různých expozicích,“ popsal Hašpl. Také astrofotograf Horálek chtěl původně vyfotit pouze úplné zatmění. „Při tomto konkrétním obrázku jsem měl za to, že jde o takzvaný hot pixel, tedy vadný pixel na foťáku a nejprve jsem to vyretušoval, až pak ze zpráv na sociálních sítích jsem se k datům vrátil a zpracoval jsem to správně,“ řekl TV Prima.
Také díky fotografiím se vědcům z michiganské Technické univerzity podařilo zjistit přesné údaje o zásahu. Kosmické těleso mělo před dopadem na měsíční povrch průměr 29 centimetrů, hmotnost 27 kilogramů a do Měsíce narazilo rychlostí přibližně 14 km/s (více jak 50 000 km/h). Ačkoliv z kosmického hlediska dopadová rychlost nijak závratná, samotná Země se na své oběžné dráze pohybuje dvakrát rychleji, vědci odhadují, že uvolněná energie vytvořila na povrchu Měsíce kráter o průměru přibližně 9 metrů.
Termíny dalších zatmění Měsíce:
5. června 2020 polostínové
16. května 2022 úplné
28. října 2023 částečné
18. září 2024 částečné
14. března 2025 úplné
7. září 2025 úplné
28. srpna 2026 částečné
21. února 2027 polostínové
12. ledna 2028 částečné
6. července 2028 částečné
31. prosince 2028 úplné
26. června 2029 úplné