
Většina Čechů se u voleb bude rozhodovat na základě ekonomických aspektů
Nikoliv zahraniční politika či investice, ale plná peněženka běžných českých občanů. O výsledcích letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou především sociální jistoty a stav domácí ekonomiky, zvedl se ovšem zájem o bezpečnost. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Se současnou politickou situací je spokojena sotva pětina Čechů – shovívavější jsou příznivci vládní koalice a Pirátů, frustraci naopak dle očekávání dávají najevo podporovatelé opozice a mimoparlamentních stran.
Do sněmovních voleb zbývá zhruba půl roku. Jejich termín oznámí prezident Petr Pavel v průběhu května, již nyní se zdá být jasné, která témata rozhodnou o novém složení dolní parlamentní komory. Podle dat z exkluzivního výzkumu pro redakci CNN Prima NEWS sociální jistoty a ekonomika zůstávají klíčovými tématy ovlivňujícími rozhodování voličů – celkem 47 procent respondentů je považuje za zásadní pro nadcházející klání o poslanecká křesla.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Koalice Spolu má až tři skrytá procenta hlasů. O krizi u ANO nemůže být řeč, popsal šéf STEM
Důraz na ekonomiku vyjádřilo 26 procent dotázaných, zatímco 21 procent lidí kladlo důraz na sociální jistoty. Ve srovnání s předchozí vlnou však jejich význam mírně klesl, zatímco narůstá zájem o bezpečnost občanů a nestabilní situaci ve světě. Tu zmínilo 15 procent respondentů.
„Na opačném konci zájmu stojí investice a modernizace, které jako klíčové označují jen tři procenta dotázaných. Celkově se potvrzuje, že voliči v domácích volbách kladou největší důraz na oblasti s přímým dopadem na každodenní život,“ uvedli výzkumníci z analytického ústavu STEM, který každý týden přináší také aktuální volební modely jednotlivých politických stran a koalic.
Co se týče spokojenosti se současnou politickou situací, česká veřejnost podle výzkumu patří již tradičně ke skeptičtějšímu elektorátu. Půl roku před volbami hodnotí aktuální politiku kladně jen 18 procent občanů, což odpovídá dlouhodobému trendu. V posledních krizových letech se podíl spokojených občanů stabilně pohyboval kolem 22 procent. Spokojenost je očekávatelně vyšší mezi příznivci vlády či Pirátů.
„I v těchto skupinách však zůstává míra úplné spokojenosti nízká – vyjadřuje ji pouze šest procent voličů. Naproti tomu voliči ostatních stran a nevoliči hodnotí politickou situaci převážně negativně. Nejvyšší míra nespokojenosti je mezi příznivci SPD a hnutí ANO – celkem 95 procent,“ poznamenali výzkumníci z analytického ústavu STEM.
Významný vliv na hodnocení politické situace má vedle politických preferencí také materiální zajištění a věk respondentů. Lidé v horší ekonomické situaci a starší respondenti jsou podle výzkumu dlouhodobě nespokojenější než průměr populace.
Obří skupina nevoličů a nerozhodných
Příznivci mimoparlamentních stran a také voliči Spolu, STAN a Pirátů častěji akcentují ekonomická témata. Zájem o geopolitické dění zdůrazňují spíše příznivci vládních stran, potažmo opět Piráti. Naproti tomu podporovatelé hnutí ANO a SPD jednoznačně preferují sociální jistoty, což souvisí s jejich častějším zastoupením mezi staršími a hůře finančně zajištěnými občany.
Skupina nevoličů a nerozhodnutých často na dotaz, podle jakých kritérií budou vhazovat své hlasy do urny, zpravidla volí odpověď „nevím“, což ukazuje na obecně nižší zájem o politiku. Jde o 39 procent dotázaných Čechů. Přesto i mezi jejich prioritami zůstávají sociální jistoty.
Češi řeší především náklady na život
Příznivci ANO a SPD se při podzimní volbě do Sněmovny ve většině oblastí budou řídit především podle praktických témat, která se bezprostředně týkají jejich životů. „V ekonomické oblasti jsou to zdražování a náklady na živobytí, v sociální oblasti dostupnost a stabilita zdravotní péče, výše důchodů nebo podpora rodin s dětmi. Ostatní oblasti jsou pro ně obecně méně důležité a opět vybírají především témata blízká každodennímu životu: bezpečí v místě bydliště, bezpečnost potravin nebo migrace a s ní spojené nejistoty a hrozby,“ upřesnil STEM.
Pro příznivce koalice Spolu, hnutí STAN a Pirátů jsou taková témata rovněž obvykle důležitá, ale často se jim vyrovnají nebo je i překonají témata vztažená k celému státu a jeho systémům. V ekonomické oblasti tak bude jejich největším vodítkem hospodářská kondice státu a velikost státního dluhu, v oblasti sociálních jistot kromě zdravotní péče reforma důchodového systému.
„Obecně je pro ně důležitější celá oblast bezpečnosti občanů, též oblast investic a modernizace, a hlavně oblast mezinárodní situace. V bezpečnosti občanů pak akcentují zvládání katastrof, bezpečnost online i posílení odolnosti před dezinformacemi. V mezinárodních otázkách je pro ně specificky důležité směřování ČR, naše zakotvení v západních strukturách i posilování obranyschopnosti. Nejvíce též kladou důraz na investice do vědy a výzkumu nebo do digitalizace státní správy,“ vyplývá ze závěrů exkluzivní analýzy zpracované pro CNN Prima NEWS.
Jak by dopadly volby podle jednotlivých krajů? Kde by dominovala koalice Spolu a kde opoziční ANO? Podívejte se na další data z exkluzivního výzkumu pro CNN Prima NEWS.