Polostátní ČEZ chystá rozdělení společnosti. Nově by měl stát zcela ve svém vlastnictví elektrárny, ale distribuci a služby by vlastnily z větší části soukromé firmy. To vše kvůli novým jaderným reaktorům za desítky i stovky miliard. Co by to ale znamenalo pro stát a spotřebitele?
ČEZ už není dávno jen distributor elektřiny. Kromě toho má celou řadu dalších firem a také akcionářů, kteří nechtějí investovat své zisky do nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech. „Je to tak velké riziko, které klasická akciová společnost na sebe stěží, stěží může vzít, a proto ve všech těch případech ze zahraničí víme, že ten stát do toho vstupuje,“ uvedl pro Zpravodajství FTV Prima mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Jenže stát je stále největším akcionářem ČEZu. Proto vznikl nápad rozdělit ČEZ na dvě společnosti. Státu by zůstaly elektrárny a severočeské doly, naopak distribuce a obnovitelné zdroje by vlastnil ČEZ pouze zčásti. „Tady se bavíme o jakémsi snížení toho vlivu státu. Pokud by se tak dělo do výše těch 51 procent, kde by si stát stále zachoval kontrolu, tak bych v tom neviděl větší problém,“ upřesnil analytik Tomáš Sýkora.
Na rozhodnutí mají politici čas jen do jara
Záměr rozdělit ČEZ představil šéf společnosti Daniel Beneš poslancům z hospodářského výboru na setkání v Dukovanech. „Je tady naprosto klíčová věc, protože v té variantě se mluví o tom, že třeba ČEZ by nemusel mít, potažmo stát více jak 51 procent, že by mohl mít i třeba méně, a to je něco, co třeba já a myslím si, že i KDU-ČSL by odmítala,“ řekl místopředseda hospodářského výboru za KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Bude to samozřejmě na odbornících, aby připravili vládě takový materiál, aby vláda se mohla rozhodnout. A musí to podle mého názoru být vláda s důvěrou, kterou v tuto chvíli nemáme,“ doplnil místopředseda hospodářského výboru za ODS Ivan Adamec. Na rozhodování ale politici moc času nemají. ČEZ chce, aby to stihli ještě na jaře, aby mohl vybrat dodavatele na stavbu nového reaktoru v Dukovanech. Ten starý totiž doslouží už za sedm let.