Jediná maďarská jaderná elektrárna Paks oznámila ve čtvrtek odstávku jednoho ze čtyř reaktorů, která byla způsobena technickou poruchou. Podle serveru Hungary Today však nehrozí žádné nebezpečí a ostatní reaktory jsou v provozu na plný výkon. Shodou okolností včera jednal maďarský premiér Viktor Orbán s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, mimo jiné o ochraně křesťanů nebo o energetice. Dva další reaktory zmíněné elektrárny má stavět ruský koncern.
Porucha způsobila automatické zastavení čtvrtého bloku elektrárny v 8:16 ráno, uvedl operátor elektrárny. Odstavení údajně nemá žádný vliv na jadernou bezpečnost a žádný dopad na provoz ostatních tří jaderných bloků elektrárny, které jsou v provozu na sto procent kapacity.
Elektrárna vyrábí zhruba polovinu maďarské elektřiny
Jaderná elektrárna Paks, která leží asi pět kilometrů od maďarského města Paks a asi sto kilometrů jižně od hlavního města Budapešť, má čtyři reaktory, z nichž každý má nominální kapacitu 500 MW a pokrývá zhruba polovinu celkové výroby elektrické energie v Maďarsku.
V roce 2002 došlo v elektrárně k nehodě s menším únikem radioaktivity do ovzduší. Další porucha bezpečnostních systémů podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost mohla vést k havarijním podmínkám nebo k situaci, ve které by nebyly bezpečnostní systémy schopny zabránit havárii, pokud by nastaly určité iniciační události.
Maďarsko se nepřipojí ke společnému prohlášení NATO o Ukrajině. Maďarský ministr mluví o novém světovém řádu
Dnes přijíždí do Maďarska ruský prezident Vladimir Putin. Těsně před jeho návštěvou prohlásil maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto, že se Maďarsko nepřipojí k deklaraci velvyslanců členských zemí NATO k Ukrajině z důvodu národnostních menšin v této zemi.
Jednání Vladimira Putina s Viktorem Orbánem
Včera shodou okolností proběhlo v Maďarsku jednání mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kde jedním z témat byla podle všeho i energetika. Ruský koncern Rosatom má dostavět další dva bloky právě zmíněné elektrárny Paks.
Podle agentury Reuters se Vladimir Putin na tiskové konferenci po jednání s maďarským protějškem vyjádřil také k rozhodnutí Dánska, které dalo zelenou plynovodu Nord Stream 2, což ruský prezident uvítal s tím, že „Dánsko se osvědčilo jako zodpovědný účastník mezinárodní komunikace hájící své zájmy a suverenitu, stejně jako zájmy svých hlavních partnerů v Evropě, kteří mají zájem na diverzifikaci dodávek ruských uhlovodíků. Putin také uvedl, že Rusko očekává v letošním roce dokončení plynovodu TurkStream do Turecka a v příštím roce jeho rozšíření do Bulharska a Srbska. Dodal pak, že rozšíření do Maďarska by se dalo zvládnout rychle, přičemž Orbán takové vyhlídky uvítal.
Kurdsko-turecký konflikt: Strach z humanitární krize. Putin má obavu, zda Turecko uhlídá vězně ISIL
Tisíce civilistů prchají před leteckými nálety a ostřelováním. Kurdští bojovníci se snaží zastavit tureckou invazi. Strach z humanitární krize a bývalých bojovníků ISIL narůstá.
Dobré vztahy mezi zeměmi jsou nezbytné
Maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci podle agentury AP uvedl, že dobré vztahy s Ruskem jsou vzhledem ke geografické poloze jeho země nezbytné. „Je to jednoduše geografický fakt: žádná země nemůže změnit svou adresu,“ uvedl Orbán. „Každá země je umístěna tam, kde ji stvořil bůh. Pro Maďarsko to znamená být v trojúhelníku Moskva – Berlín – Istanbul.“
Ačkoliv maďarský ministerský předseda zmínil členství země v Evropské unii a NATO, uvedl také, že se „v určitých otázkách nevylučuje s navázáním politické spolupráce s Ruskem“. Maďarsko, které je do značné míry závislé na ruském plynu a ropě, se s Ruskem snaží spolupracovat v otázkách předcházení migrace, stabilizace Středního východu nebo pomoci křesťanským komunitám po celém světě.
Ruský prezident ocenil, že Viktor Orbán organizuje setkání s představiteli křesťanských komunit na Blízkém východě a řekl, že Rusko vidí ochranu křesťanů v Sýrii a dalších oblastech zasažených konflikty jako prioritu. Později na setkání s křesťanskými vůdci Putin uvedl, že je znepokojen masivním exodem křesťanů z Blízkého východu.