Už třetí den pokračují nejen na dálnici D1 dopravní komplikace. Řidiči tak na mnoha místech České republiky uvízli pro ně v nekonečných kolonách. Jak se ale v takové chvíli chovat a co bychom si na cesty rozhodně neměli zapomenout přibalit do auta?
Uvíznutí v koloně je dost specifická situace. Rozhodně není dobré se duševně vysilovat spíláním či sebelitováním, jakou máte smůlu. „Pokud už stojíme uvězněni na vynuceném, nekonečně velkém dálničním parkovišti, bude lépe věnovat se poslechu rádia, hudby či surfování na Internetu. Omluvit se z případných schůzek, zavolat svým blízkým, že dojedeme se zpožděním,“ uvedl pro Primazprávy.cz dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský s tím, že nutné je samozřejmě i sledovat poočku, zda se kolona před vámi nepohne.
Negativně pak nejen na řidiče, ale i jeho spolucestující bude působit hlad, žízeň i prochladnutí. „Takže si raději s sebou do kabiny berme na delší zimní cesty něco drobného k zakousnutí a dostatek nealko nápojů. V zavazadlovém prostoru bude určitě dost místa i pro deku, která se bude hodit pro přikrytí například malých dětí při delším nedobrovolném stání v chladném počasí a s vypnutým motorem,“ upřesnil Budský.
Nenechte si po rozjetí kolony vnutit tempo „spěchálků“
Jakmile se kolona rozjede, měl by každý řidič posoudit, zda je schopný se po delším stání na místě nebo pomalém popojíždění, plně soustředit na jízdu až 130kilometrovou rychlostí, aby sebe i své spolucestující dovezl bezpečně do cíle. „Osobně si myslím, že malá čtvrthodinová zastávka na čerpací stanici a vypití teplé kávy či čaje nezaškodí. Ztracený čas už stejně nedoženeme,“ upozornil Budský.
Jsou ale i řidiči, kteří se okamžitě po rozjetí kolony snaží čas strávený nekonečným čekáním dohnat a ihned po uvolnění silnice vyráží zběsile vpřed. „Na zasněžené či namrzlé dálnici určitě není dobré se zařadit mezi ně a začít soupeřit o pozici na čele spěchajícího pelotonu. Řada z těchto šoférů bude napumpovaná adrenalinem, někteří budou mít sklon k bezohlednosti a agresivitě. O nebezpečné situace tak nemusí být nouze,“ varuje Budský.
Dle jeho mínění je tak lepší nechat těmto řidičům dostatečný prostor, aby vás mohli předjet a nijak vás neohrozili. „Pokud už se na nás bude tlačit některý ze „spěchálků“, určitě si nenechme vnutit jeho zběsilé tempo. Každý řidič by měl volit takovou rychlost jízdy, aby se za volantem cítil bezpečně a aby ani jeho spolucestující nezažívali strašidelné okamžiky,“ dodal Budský.