Britský list The Guardian píše o tom, že pět měsíců před vraždou novináře Jamala Chášukdžího píšícího pro Washington Post měla Saudská Arábie přes WhatsApp hacknout mobil amerického miliardáře a vlastníka společnosti Amazon a amerického deníku Jeffa Bezose.
Podle dnešní zprávy Guardianu za tajným sledováním Bezose stojí přímo Mohammed bin Salman, jedná se o telefonní číslo používané korunním princem. Údajně to má spojitost s vraždou.
Velvyslanectví Saudské Arábie v Británii uvedlo, že se jedná o absurdní, vymyšlený příběh a vyzvalo k jeho prošetření.
Recent media reports that suggest the Kingdom is behind a hacking of Mr. Jeff Bezos' phone are absurd. We call for an investigation on these claims so that we can have all the facts out.
— Saudi Embassy USA (@SaudiEmbassyUSA) January 22, 2020
Guardian uvádí, že 1. května roku 2018 měl Bezos dostat od prince Salmana šifrovanou zprávu v aplikaci WhatsApp, která byla poslána v rámci vzájemné přátelské komunikace. Nová digitální forenzní analýza odkrývá, že Salmanova zpráva obsahovala vir, který se infiltroval do telefonu nejbohatšího muže světa. „Je vysoce pravděpodobné“, že penetrace telefonu byla vyvolána infikovaným videosouborem zaslaným z účtu saúdského prince,“ představuje Guardian výsledek analýzy. Tu deník získal od zdroje pod podmínkou anonymity. Zdroj dále uvedl, že po použití WhatsAppu došlo během následujících několika hodin ke stažení velkého množství dat z Bezosova mobilu.
Následuje další souvislost a podezření, a to, jak mohl americký „bulvár“ National Enquirer o devět měsíců později na svých stránkách publikovat intimní podrobnosti o soukromém životě Bezose včetně jeho SMS. Publikování článku v National Enquirer se stalo krajně podezřelé a vedlo k forenzní analýze.
Bezosův šéf bezpečnosti, Gavin de Becker pak popsal „úzký vztah“ saúdského korunního prince s Davidem Peckerem, generálním ředitelem společnosti, která vlastní National Enquirer.
Guardian svoji zprávu zakončuje úvahou, že uvedená forenzní analýza může vyvolat šokující vlnu táhnoucí se napříč USA od Wall Street až po kalifornské Silicon Valley. Podle autora to může zhatit úsilí prince Mohammeda bin Salmana přilákat západní investory do Saúdské Arábie (viz společnost Saudi Aramco na burze s tržním oceněním až na 2 biliony dolarů), když přislíbil proměnu pouštního království ze závislosti na nerostných zdrojích na jiný typ ekonomiky. Díky ekologickému tažení, prodeji břidličného plynu z USA nebo Nord Streamu mohou nastat králům, šejkům i emírům v Zálivu velké starosti. Nově nastalá situace s forenzní analýzou může vést ještě dříve k tomu, že ukáže, že „princ i králové jsou nazí“.
Odhalení „nahoty“ může USA a prezidenta Trumpa postavit znovu do dilematu, jak se zachovat, neboť je známo, že Trump i jeho zeť Jared Kushner mají úzké vztahy se saudským korunním princem.
Mirko Radušević