USA odmítly vydat vízum íránskému ministrovi zahraničí Mohammadu Džavad Zarífovi a brání mu tak ve čtvrteční účasti na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na nejmenovaného amerického činitele. Americký ministr obrany včera odmítl, aby se armáda USA v Íránu potenciálně zaměřovala na kulturní památky.
Pondělní informace od úředníka, který hovořil pod podmínkou anonymity, přišla v době eskalace napětí mezi USA a Íránem v souvislosti s vraždou prominentního vojenského velitele Kásima Sulejmáního v Bagdádu.
USA jsou povinny umožnit diplomatům přístup
Podle úmluvy z roku 1947 jsou Spojené státy americké obecně povinny umožnit zahraničním diplomatům přístup do OSN. Washington nicméně tvrdí, že může odmítnout víza z důvodu „bezpečnosti, terorismu a zahraniční politiky“.
Americké ministerstvo zahraničí odmítlo zatím událost komentovat. Iránská delegace při OSN uvedla, že zatím neobdržela ohledně Zarífových víz jakékoliv oficiální vyjádření od USA ani od OSN.
Zarif se chce v pátek zúčastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma dodržování charty OSN. Jeho cesta a návštěva pléna byly naplánovány ještě před posledním vzplanutím napětí mezi Washingtonem a Teheránem. Zasedání Rady bezpečnosti by Zarífovi umožnilo získat globální pozornost k veřejné kritice USA za zabití Sulejmáního.
Cílení na kulturní památky válečným zločinem
Americký ministr obrany Mark Esper také v reakci na dřívější slova Donalda Trumpa před novináři zdůraznil, že americká armáda nebude porušovat zákony ozbrojeného konfliktu zasahováním íránských kulturních památek, a odmítl tak slova amerického prezidenta. Na dotaz, zda by byl ochoten zaměřit se na kulturní památky, Esper reagoval slovy: „Budeme se řídit zákony ozbrojeného konfliktu.“
Americký prezident Donald Trump v souvislosti s vyhrocenou situací vůči Íránu tweetoval, že USA zacílily na 52 iránských lokalit, z nichž některé jsou na velmi vysoké úrovni a důležité pro Írán a íránskou kulturu, pro případ, že by Írán v odvetě zasáhl jakéhokoliv Američana nebo americké aktivum.
Cílení na kulturní památky v rámci vojenské akce je přitom podle mezinárodního práva považováno za válečný zločin, a to včetně rezoluce Rady bezpečnosti OSN podpořené Trumpovou administrativou v roce 2017 i podle Haagské úmluvy z roku 1954 o ochraně kulturních památek.