Na půdě Evropské unie má do července vzniknout takzvaný samoregulační kodex. Ten má podle Evropské komise do budoucna chránit před dezinformacemi na sociálních sítích a mimo jiné podpořit síť ověřovatelů zpráv. Kritici ale upozorňují na to, že pokud někdo bude posuzovat, co se smí a nesmí, ztratíme svobodu slova.
Podle zprávy Evropské komise je seberegulační kodex potřeba. Podle kritiků je ale takováto regulace výrazným ohrožením svobody slova. Václav Klaus mladší v našem pořadu Názory bez cenzury řekl, že pokud zde má být někdo, kdo má posuzovat, co se smí a nesmí říkat, vzdálíme se tím od podstaty demokracie.
„Já si nemyslím, že když je něco debilní, že to ještě kvůli tomu má být zakázáno. Od toho jsou lidé, aby to zhodnotili, jaký názor je hloupý, jaký názor je rasistický a když to přeženete, že skutečně budete vybízet k nějaké genocidě nebo k nějakému útlaku menšin, no tak přijde trest. Ale něco jiného je, že skutečně už preventivně každému radši tu pusu zakazujete otevřít,“ řekl poslanec za ODS.
Expert na sociální sítě Daniel Dočekal vidí v kodexu reakci Evropské unie na mezinárodní hrozby. Státy si podle něj chtějí uchránit své hřiště proti vlivu ostatních. A jako příklad uvádí možné ovlivnění amerických prezidentských voleb Ruskem.
„A jakkoliv samozřejmě každá regulace nebo snaha něco nějakým způsobem hlídat, může být možná problematická nebo riziková, tak je poměrně zjevné, že z toho, co se dělo, asi některé regulace i v demokratických zemích a světě potřeba jsou,“ argumentoval Dočekal.
Ve sdělení Evropské komise je napsáno, že kodex bude respektovat svobodu projevu. Podle kritiků je ale postaven na principu, který toto tvrzení od základu popírá. „Potom už to samozřejmě vyžaduje nějakou autoritu, která bude rozhodovat, co je to nenávistné a co je to jako správné, co se říkat může. Protože například na českém internetu a všude můžete třeba po volbách nadávat důchodcům a starým lidem. To je povoleno, protože špatně volí podle některých lidí. To můžete dělat bez omezení, ale nadávat třeba nějaké minoritě jiné, to už nemůžete. Je to velice nespravedlivé, že to je vychýlené na jednu stranu,“ míní Klaus mladší.
Jednotní nejsou ani čeští europoslanci
V názorech na možnou budoucí regulaci se rozcházejí i čeští europoslanci. „Evropská unie chce pouze upozornit, že v liberálním prostředí můžou být určité síly, které lžou a které vlastně tvoří takzvané fake news. A myslím si, že ten boj není o tom, že bychom někoho vypínali nebo regulovali. Ten boj je to, že chceme ukázat pravdu,“ říká Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Opačný názor má ale Kateřina Konečná z KSČM. „Bude mít Evropská komise jednu jedinou oficiální pravdu? Budeme tedy čekat na to, až nám Evropská komise sdělí, co si máme myslet? Vůbec se nebavím o tom, že má vzniknout nový úřad. A jako kdo bude vykládat to, co je, či není deziformace?“
Přesná podoba kodexu zatím není známá. Má ale vzniknout do začátku července tohoto roku.