CNN Prima News svoboda slova

svoboda slova

Výpis příspěvků ke štítku „svoboda slova“

Svoboda slova? Lidé se bojí mluvit, Británie už připomíná Československo 70. let, říká novinář

Sedmdesát šest procent Britů má strach říct, co si myslí o kontroverzních tématech: genderu, imigraci, klimatické změně nebo třeba covidu. Podle britského novináře a předsedy Společnosti pro obranu svobody slova Tobyho Younga, který byl hostem podcastu Matyáše Zrna OFF RECORD, už Británie v některých ohledech připomíná komunistické Československo.

GLOSA: Tomáš Klus se soucitem nezavděčil nikomu. Co je na tom smutně směšné?

Názor na kvalitu hudební a herecké produkce Tomáše Kluse je z pohledu politického dění irelevantní. Dotyčný se rozhodl, že mu nestačí být jen epigonem jiných v případě herectví a zpívat jen o lásce v případě hudebním a pustil se na politické pole. Dříve se tomu říkalo angažované umění. Jal se komentovat zahraniční politiku, kde padla kosa na kámen.

Klaus: Vrací se měkký komunismus. Lidé jsou zbavováni postů a raději mluví opatrně

Stav veřejných financí podle bývalého prezidenta Václava Klause zásah potřeboval, vládní tzv. ozdravný balíček to ale nenaplnil. Označil ho za Stanjurův „balíčíček“. V podcastu Chuť moci komentátora CNN Prima NEWS Thomase Kulidakise exprezident mluví také o nutnosti opustit průběžný důchodový systém či o plíživém omezování svobody slova.

Esej Jana Jiráka o proměně médií: Jak racionalitu nahradily emoce

Papírové noviny chřadnou, ubývá lidí, kteří vlastní rozhlasový či televizní přijímač, počty amatérských novinářů rostou. K tomu se média stávají nástrojem manipulace, šíření klamných informací a všudypřítomného marketingu. Zdá se, jako kdyby to, čemu jsme si zvykli nepříliš přesně říkat „média“, prodělávalo zcela zásadní, a v mnohém zjevně neblahé změny.

Esej Terezy Matějčkové o nové cenzuře: Sókrata bychom nepopravili, ale ani nepozvali

„V devadesátkách nešlo vymyslet nic kontroverzního, dnes nejde vymyslet nic nekontroverzního,“ sdělil mi nedávno jeden scenárista. Doprovodil to historkou, kterak v devadesátých letech, když studoval na FAMU, chtěl provokovat. A nešlo to. Dnes už mu není dvacet a bez provokace by se obešel. A nejde to. Vznešeně řečeno, je v tom cosi obecně lidského. Příležitosti se neobjevují tehdy, když si je přejeme, ale když už máme v plánu něco jiného.

V EU nezavádíme cenzuru. Většinu svého času obhajuji práva blbců mít názor, říká Jourová

Po digitálních platformách nechceme cenzuru. Jsem přesvědčená, že proti dezinformacím se musí bojovat podloženými fakty, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Jedna z nejvlivnějších žen v Česku podle svých slov „většinu času obhajuje práva blbců mít názor“. Kromě jiného se rozpovídala například o svém pohledu na protivládní demonstrace mimoparlamentní strany PRO.