Tomio Okamura ve svém facebookovém příspěvku tvrdí, že návštěvníky u vstupu návštěvnického centra Evropského parlamentu v Bruselu uvítá citát, který označuje národní suverenitu za největší zlo. Příspěvek má stovky sdílení a komentářů, deska s nápisem se přitom u vstupu nenachází. Okamura odkazuje na roky starou, vyvrácenou dezinformaci.
„V návštěvnickém centru Evropského parlamentu Vás uvítá prohlášení: ,Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby... Jediným konečným opatřením proti tomuto zlu je federální unie,” stojí v příspěvku, který má stovky sdílení a komentářů.
Skandální, ale vlastně logické. V návštěvnickém centru Evropského parlamentu Vás uvítá prohlášení: „Národní suverenita...
Posted by Tomio Okamura - SPD on Sunday, October 6, 2019
Desku ale ve vstupní hale návštěvnického centra v Bruselu nenajdete. Nachází se totiž v jedné části prohlídky spolu s dalšími dvaceti citáty od různých osobností.
„Citát se nachází v části nazvané ,Začátky’ v historické sekci Parlamentaria. Je jedním z 20 citátů různých osobností z let 1914-1949. Jedná se o jejich vize budoucnosti Evropy,” sdělilo pro TV Prima ředitelství Parlamentaria.
Návštěvnické centrum umožňuje veřejnosti nahlédnout do historie evropské spolupráce. Lidé se tam mohou také dozvědět, jak parlament funguje a jakým výzvám čelí dnes.
Okamura se odvolává na britský deník The Telegraph, ten o citátu ale v uplynulé době neinformoval. Jedná se tak s největší pravděpodobností o více než tři roky starý komentář, který na webu vyšel v dubnu 2016.
Stejnou informaci sdílel před dvěma lety ve svém komentáři politolog Alexander Tomský, který kandidoval za stranu Realisté v Pardubickém kraji. Tehdy se proti tomu ohradil europoslanec Luděk Niedermayer.
Ten ve svém článku o dezinformacích Tomského tvrzení vyvrátil. Niedermayerovi stážisté měli osobně zkontrolovat, zda se nápis v centru nachází, a došli k závěru, že nikoli.
„Zmíněný citát lze nalézt mezi několika dalšími citáty na jedné zdi historické části expozice parlamentního muzea (Parlamentária), navíc je z období, kdy se v Evropě schylovalo k válce, tedy z úplně jiné doby, než jsou současná léta míru a prosperity,” píše europoslanec.
Citát pochází z pamfletu The ending of armageddon z roku 1939, jeho autorem je Lord Lothian (Philip Kerr).
Tomio Okamura a jeho hnutí se proti Evropské unii vymezuje dlouhodobě. Podle něj je potřeba se postavit „diktátu z Bruselu” a bránit národní suverenitu. V minulosti dokonce navrhl, aby Česká republika opustila Evropskou unii po vzoru Británie.
Štěpán Sochor