Palestinský prezident Mahmúd Abbás označil mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ za „facku století“. Tisíce Palestinců protestovaly v Gaze a na Západním břehu Jordánu, informovala agentura Reuters.
Palestinské islamistické hnutí Hamás uvedlo, že americký prezident ohledně Jeruzaléma říká nesmysly a že bude Trumpovy „agresivní“ návrhy konfrontovat. Trump navrhl jako řešení po několik desetiletí trvajícího konfliktu „dvoustátní“ řešení, kdy za určitých podmínek vedle sebe bude existovat Izrael i Palestina.
Jeruzalém není na prodej, naše práva nejsou na prodej
„Vzkazuji Trumpovi a Netanjahuovi: Jeruzalém není na prodej, žádná naše práva nejsou na prodej a neslouží k vyjednávání. A vaše dohoda, spiknutí, neprojde,“ uvedl palestinský prezident Mahmúd Abbás v televizním přenosu. Abbás také uvedl, že je „nemožné pro jakéhokoliv palestinské, arabské, muslimské nebo křesťanské dítě přijmout“ stát bez Jeruzaléma. Izraael zabral východní část města spolu se Západním břehem Jordánu a Gazou po válce v roce 1967.
Plán počítá s palestinským státem s hlavním městem v oblasti východního Jeruzaléma v oblasti, která je odříznuta od většiny města izraelskou vojenskou bariérou. Jeruzalém by měl coby hlavní město zůstat Izraeli a být nedělitelný. Palestinci ale odmítají jakýkoliv návrh, který nezahrnuje palestinské hlavní město na území celého východního Jeruzaléma včetně opevněného Starého města a četných míst posvátných pro muslimy, židy i křesťany.
Nesmysl, Jeruzalém bude vždy územím Palestinců
Trumpův plán už dříve napadl i Sámí abú Zuhrí z islamistického hnutí Hamás a prohlásil, že Jeruzalém bude vždy patřit Palestincům. „Trumpovo prohlášení je agresivní a zažehává hodně hněvu,“ uvedl Zuhrí. „Trumpovo prohlášení o Jeruzalémě je nesmysl a Jeruzalém bude vždycky zemí Palestinců… Palestinci budou dohodu konfrontovat a Jeruzalém zůstane palestinským územím,“ dodal.
Izraelci by podle plánu měli přistoupit na dohodu, podle níž po dobu čtyř let zmrazí budování nových osad na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a během této doby by se mělo vyjednávat o palestinské státní suverenitě. Plán dále počítá s tím, že už existující židovské osady na Západním břehu Jordánu Spojené státy uznají. Vytvoření nezávislého palestinského státu by pak mělo být podmíněno mimo jiné bezpečností Izraelců právě v těchto osadách.