Německá kancléřka Angela Merkelová udělala správně, když na podzim roku 2015 přijala téměř milion uprchlíků, řekl v interview pro německý deník Bild dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Proč tak často všechny líbá? A jak se mu podařilo přinutit amerického prezidenta, aby ho políbil? Zajímavosti z rozhovoru přinesla německá média jako německý deník Deutsche Welle nebo agentura DPA.
„Historie dokáže její správnost,“ uvedl předseda Evropské komise. „Kdyby zavřela německé hranice, Rakousko a Maďarsko by zkolabovaly kvůli vysokému počtu uprchlíků. To je pravda,“ doplnil své ocenění Angely Merkelové Juncker.
Merkelová nerozděluje ani nesjednocuje
Merkelová podle něj nerozdělovala ani nesjednocovala EU, jelikož „žádná osoba sama od sebe nemůže vést nebo rozdělit EU“. Jestliže něčeho chcete dosáhnout v Evropě, „konzistentně potřebujete spolehlivé partnery“.
Německo, jak Juncker věří, je „pomalý tanker“ v bloku, nikoliv „rychlý motorový člun“. A Merkelová podle něj udělala správnou věc, když s tím počítala „ne pouze sama, ale jako spolupracující leader s mnoha dalšími chytrými lidmi“.
Ironizovaná fráze Wir schaffen das
Německá kancléřka byla těžce kritizována doma i v zahraničí za to, že „otevřela německé dveře“ a „pozvala“ migranty do Německa v roce 2015 na vrcholu takzvané migrační krize. Toho času Němce ujišťovala známou frází „Wir schaffen das“ (my to zvládneme), která je na úkor Merkelové a Německa často parodována.
Proč tak rád líbá ostatní?
Bývalý ministerský předseda Lucemburska a ostřílený unijní politik rovněž pro Bild poodhalil, jak se mu podařilo dostat na svou stranu amerického prezidenta Donalda Trumpa tím, že mu navrhl větší dovoz amerického tekutého plynu a sóji. „Na závěr mě políbil v oválné pracovně,“ dodal Juncker.
Na dotaz, proč je tak nadšený z líbání všech ostatních, Juncker reagoval, že vyrostl v jižním Lucembursku, kde se vyráběla hlavně ocel. „Vyrůstal jsem tam se spoustou Italů, kteří se často objímají a líbají,“ vysvětlil.