Vůdci Islámského státu (ISIS), kteří uprchli z Blízkého východu, prý připravují ve spolupráci s dalšími islamisty spustit masivní vlnu migrace z Afriky do Evropy. Mezi miliony uprchlíky pak chtějí na „starý kontinent“ propašovat své bojovníky. Tento scénář je alespoň podle šéfa Světového potravinového programu (WFP) Davida Beasleyho velice reálný.
Podle Beasleyho členové ISIS vytlačení z Blízkého východu nacházejí nové působiště u islámských fanatiků ze severní Afriky. Šéf WFP a bývalý republikánský guvernér za Jižní Karolínu varuje, že společnými silami mohou lehce využít potravinové krize v severní Africe a spustit exodus převyšující migrační vlnu ze Sýrie v roce 2015.
„Můj vzkaz Evropanům je, že pokud máte problém pramenící z 20milionové Sýrie, kde válka a destabilizace způsobily migraci, počkejte, až se dá do pohybu Sahel, kde žije 500 milionů lidí. A právě teď je čas, aby se evropské a mezinárodní společenství probudilo,“ prohlásil Beasley tento týden pro list The Guardian během návštěvy Bruselu, kde se konala dvoudenní konference ohledně financí pro válkou zdevastovanou Sýrii.
Vysoký představitel OSN dále uvedl, že skupiny jako al-Kajdá, as-Šabáb nebo Boko Haram spolupracují s veliteli ISIS, kteří opustili Sýrii a Irák. Společně se podle Beasleyho snaží „pokračovat v destabilizaci regionu v naději, že způsobí migraci do Evropy, kde se chtějí infiltrovat a způsobit chaos“.
Podle Beasleyho je řešením komplexní plán pro ekonomický rozvoj regionu. To může být klíč ke stabilizaci Sahelu. „Potraviny jsou nástroj míru, nástroj usmiřování a také nástroj k dlouhodobému rozvoji. K tomu je ale potřeba jednat společně. Musíme myslet holisticky a ne každý na svém dvorečku,“ vyzval Beasley.
Sahel je název pro území v severní Africe na jižním okraji Sahary, kterou odděluje od afrických tropických pralesů. Tento pás se táhne napříč celým kontinentem a zahrnuje státy, jako jsou například Senegal, Mauretánie, Mali, Niger, Eritrea nebo Středoafrická republika.