Vrah Satoši Uemacu byl odsouzen k trestu smrti Zdroj: profimedia.cz
Třicetiletý Satoši Uemacu si po čtyřech letech ve vazbě vyslechl svůj trest. V roce 2016 totiž v pečovatelském domě, kde pracoval, pobodal několik desítek tělesně postižených lidí a 19 jich na následky zranění zemřelo. Uemacu tak byl za svůj čin odsouzen k trestu smrti. U soudu pak řekl, že lidé se zdravotním postižením, kteří nejsou schopni dobře komunikovat, nemají žádná lidská práva, uvedl provozovatel televizního vysílání Kyodo.
Případ je jednou z nejhorších masových vražd v historii Japonska, kde je násilný zločin velmi vzácný. Uemacu v dřívějším rozhovoru s japonskými novinami Mainichi Shimbun uvedl, že pro lidi s mentálním postižením „nemá smysl žít“ a že „to zkrátka musel udělat pro společnost“. Médiím také sdělil, že v budoucnu nemá v úmyslu se proti trestu odvolávat. Okresní soud v Jokohamě v pondělí dospěl k rozsudku, který zní trest smrti oběšením, uvedla BBC.
Během soudního řízení začátkem letošního roku bývalý zaměstnanec pečovatelského domu, kde se masakr odehrál, nezpochybnil, že své oběti pobodal s cílem usmrtit je. Jeho obhájce však prosil o milost svého klienta a soudu se snažil vysvětlit jeho duševní stav. V té době měl být Uemacu totiž pod vlivem drog. „Užíval marihuanu a trpěl duševními chorobami,“ řekl jeho právník. „Byl ve stavu, ve kterém buď neměl schopnost převzít odpovědnost, nebo byla taková možnost výrazně oslabena."
Po útoku byly v jeho krvi nalezeny stopy marihuany. Prokurátoři však trvali na tom, že Uematsu byl mentálně kompetentní a že jeho krvavé běsnění bylo nelidské a nezanechalo vůbec žádný prostor pro shovívavost. Dle BBC se do pečovatelského domu vkradl oknem v noci 26. července 2016, ozbrojen několika noži, a začal vraždit.
Několik měsíců před útokem měl Uemacu do japonského parlamentu také poslat dopis, v němž uvedl, že pokud mu to bude povoleno, zabije 470 těžce zdravotně postižených.
„Chci, aby Japonsko bylo zemí, kde lze zdravotně postižené osoby ,utratit‘,“ řekl. Od svého zatčení neprojevil lítost.