Demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA představili v úterý ústavní žalobu na Donalda Trumpa, kterého viní ze zneužití pravomocí v souvislosti s nátlakem na prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli vyšetření syna Joea Bidena.
Také zvažovali obvinit amerického prezidenta pro bránění spravedlnosti v případě vyšetřování ruského vlivu na americké volby. Odehrálo se to ve stejnou dobu, kdy Trump jednal s Lavrovem.
Pochopitelně po skončení jednání se novináři ptali ruského šéfa diplomacie, zda to byla čirá náhoda, že se oba politici setkali v ten samý den, kdy Sněmovna odhalila články obžaloby. Sergej Lavrov odpověděl: „Já nevím.“ Dodal: „Upřímně, mě to ani nezajímalo.“
Kalifornský demokrat Adam Schiff, předseda sněmovního zpravodajského výboru, označil setkání Trumpa s Lavrovem za „úspěch ruské propagandy“.
Schůzku označil americký prezident na Twitteru za „velmi dobrou“ a uvedl, že doufá, že v blízké budoucnosti bude pokračovat dialog s Moskvou: „Měl jsem velmi dobré jednání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a zástupci Ruska.“ Dále Trump poznamenal, že během setkání bylo projednáno mnoho otázek, „včetně obchodu, Íránu, Severní Koreje, Smlouvy o INF (smlouva o odstranění raket středního a krátkého doletu), kontroly jaderných zbraní a zasahování do voleb.“
Právě poznámka o „zasahování do voleb“ se stala pro většinu médií klíčovou z celého setkání a novináři po následné tiskové konferenci na ruském velvyslanectví „dotírali“ na Lavrova. Vyplynulo, že zejména to byl americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který na toto upozorňoval svého ruského partnera. Na dotaz, zda ho Trump varoval před ruským zasahováním do voleb do roku 2020, Sergej Lavrov vyhýbavě odpověděl, že Trumpovi řekl, že to byl ministr zahraničí, který o tomto veřejně mluvil. Jinak ruský ministr odmítl, že by se o tomto problému s Donaldem Trumpem bavil.
Sergej Lavrov sice popřel diskuzi s Trumpem o vměšování, ale využil příležitosti k obhajobě ruského stanoviska a stěžoval si na současnou atmosféru ve Washingtonu, kterou označil za shodnou s obdobím mccarthyismu padesátých let.
„Spekulace o našem údajném zasahování do procesů v USA jsou neopodstatněné... nikdo nám k tomu ani nepodal důkaz, protože ten neexistuje,“ uvedl ruský ministr a nabídl, že Rusko je ochotné předložit veškerou korespondenci mezi Moskvou a Washingtonem od října 2016 do listopadu 2017, která by „rozptýlila všechna podezření, která jsou neopodstatněná“.
Potvrzeno americké varování
Ministr Mike Pompeo ke svým rozhovorům s Lavrovem potvrdil, že upozornil ruského ministra na nemístnost „zasahování do domácích záležitostí“. K tomu dodal, že bylo jasně řečeno, že je to nepřijatelné: „Pokud Rusko nebo kdokoli ze zahraniční bude usilovat o podkopání našeho demokratického procesu, Trumpova administrativa podnikne odpovídající kroky,“ řekl novinářům ministr Pompeo.