Německé úřady oznámily, že jsou připraveny zabývat se případem jezídky, která v Německu potkala svého trýznitele z Islámského státu (ISIS). Informovala o tom agentura AP. Dívka mezitím poskytla další rozhovor, ve kterém vysvětluje, proč si v Iráku připadá bezpečněji než ve střední Evropě.
Příběh, o který se mladá Ashwaq Haji Hami minulý týden podělila s kurdským serverem Basnews, rozvířil vody. Za to, že jezídka potkala v Německu svého bývalého „majitele“ - muže jménem Abu Humam a kvůli údajné liknavosti policie se rozhodla odjet zpět do Iráku, čelí německé úřady silné kritice. Mluvčí vyšetřovatelů ale podle agentury AP nečinnost popírá. Policisté by prý jen potřebovali více informací.
„Tu mladou dívku jsme vyslechli, ale informace, které nám podala, nebyly dostatečné,“ uvedla podle AP Frauke Köhlerová s tím, že situaci vyšetřovatelům neusnadnila ani sama Ashwaq, která Německo opustila a vyšetřovatelé ji tak nemohou dále vyslýchat. „Pokud bychom dostali více informací, dokončili bychom to,“ řekla mluvčí a dodala, že by se Ashwaq měla vrátit do Německa. O to samé dívku prosí i její příbuzní, kteří u našich západních sousedů zůstali. To ale Ashwaq odmítá.
„Moje důstojnost je důležitější, než být v Německu. Riskovala jsem život, abych si zachovala důstojnost, když jsem utekla od ISIS, a vy po mě chcete, abych zůstala v Německu a věděla, že jeden z těch, který je zodpovědný za mé utrpení, se v této zemi volně pohybuje?“ vysvětlovala Ashwaq v rozhovoru pro ruský server RT. „Jak je vůbec možné, že ten člověk, který mi ubližoval, tam má teď stejná práva jako já?“ pokračovala dívka, která dle svých slov chtěla být jen někde v bezpečí. Tak se ale v Německu, kde se v její blízkosti volně pohybuje i Abu Humam rozhodně necítila.
Pokud Ashwaq mluví pravdu a její trýznitel z ISIS je opravdu v Německu, jedná se o další případ, kdy se do země spolu s migranty dostal i člen ISIS. V roce 2015 přišlo podle federální policie do Německa přes 300 potencionálních džihádistů nebo teroristů, kteří se vydávali za uprchlíky.
Bin Ládinova bodyguarda deportovali do Tuniska, německý soud požaduje jeho návrat
V posledních týdnech pak stránky německých novin plnil také případ bývalého bodyguarda Usámy bin Ládina. Tunisan Sami Aidoudi v Německu požádal o azyl v roce 1997 a následně tam spolu se svoji rodinou pobíral štědré sociální dávky. Poté, co se okolnosti případu dostaly na veřejnost, zamítly úřady jeho žádost o azyl a nebezpečný islamista byl deportován zpět do Tuniska, kde proti němu bylo okamžitě zahájeno vyšetřování kvůli podezření z podpory terorismu.
Mezitím ale německý soud rozhodl, že Aidoudiho deportace byla „protiprávní“ a „porušila základní principy právního státu“, neboť tuniská strana nedala žádné záruky, že islamista nebude ve své domovině mučen. Z tohoto důvodu nařídil soud návrat bývalého bin Ládinova bodyguarda zpět do Německa. Aby tomu Tunisané zabránili, Aidoudimu, který je stíhán na svobodě, zabavili pas.