Dámy, které patří mezi takzvaná ranní ptáčata, si mohou oddechnout. Právě ony mají nižší riziko vzniku rakoviny prsu než „noční sovy“. S touto informací přišli britští vědci, kteří na výzkumu pracovali na univerzitě v Bristolu.
Podle odborníkům se jedná o velmi zásadní zjištění, které by mohlo ovlivnit a hlavně snížit riziko vzniku karcinomu prsu u každé ženy. Studii na toto téma představili na konferenci NCRI v Glasgow. Vysvětlují v ní jak důležitý je spánek ve všech oblastech zdraví.
Biologické hodiny
Každý z nás má své vnitřní hodiny, které řídí, jak tělo pracuje. Těmto hodinám se také říká cirkadiánní rytmus. Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů, jedná se o kolísání aktivity a bdělosti nejčastěji s denní, měsíční nebo roční periodou. Průkopníkem tohoto pojmu je rumunský vědec Franz Halberg, ale jev je znám od starověku.
Tento rytmus ovlivňuje vše od spánku přes naše nálady, ale dokonce i rizika srdečních záchvatů. Jenže ne všechny „biologické hodiny“ tikají ve stejném rytmu.
Ranní ptáčata nejen brzy vstávají, ale také vrchol jejich dne nastává v jiný čas, stejně jako fakt, že jsou tito lidé unaveni dřív, než noční sovy.
Opačným případem jsou ti, kteří si ráno raději přispí, ale zase vydrží být bdělí dlouho do noci.
Co to má ale společného s rakovinou prsu?
Díky výzkumu, ve kterém odborníci zjistili, které ženy mají rytmus ptáčete nebo sovy, byli schopni také zjistit, jaký typ žen je k rakovině prsu náchylnější.
Experiment s téměř 350 tisíci účastnicemi ukázal, že ženy, které jsou „naprogramované“ jako ranní ptáčata, mají nižší riziko rakoviny prsu, než ženy s rytmem noční sovy.
Jen ve Velké Británii se u jedné ze sedmi žen během života projeví rakovina prsa. Toto hrozivé zjištění jen dokazuje, jak důležitou roli pro naše tělo a život mají právě biologické hodiny neboli cirkadiánní rytmus. Doktorka Rebecca Richmondová pro BBC uvedla, že sice již víme, že ranní ptáčata nejsou ohrožena v takové míře jako noční sovy, ale stále není jasné, co se „tělu nelíbí“ na opačném rytmu. „Je tu ještě spoustu nezodpovězených otázek,“ uvedla Richmondová.
Jak se zdá, jít do postele po „Večerníčku“ a vstávat s prvním zakokrháním má zvlášť v této uspěchané době něco do sebe.