Peter Tóth u soudu v případu vraždy Jána Kuciaka Zdroj: @balazsrichard/Twitter
Předvolaný bývalý příslušník slovenské kontrarozvědky Peter Tóth dnes u soudního líčení vysoce sledovaného případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně vypovídal o projektu sledování novinářů, které zprostředkovával pro obviněného Mariana Kočnera. Podle Tótha mělo jít o „nepodařenou krycí legendu“. Tóth také uvedl, že „nepochybuje o tom, že Kočner a Zsuzsová zosnovali a připravili vraždu Mariána Kuciaka.“
Třetím dnem dnes v Pezinku pokračuje hlavní líčení v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Dopoledne byl k výpovědi předvolaný bývalý šéf SIS (slovenská civilní tajná služba), bývalý komentátor slovenského deníku SME a někdejší přítel obviněného Mariana Kočnera Peter Tóth. Dnešního řízení se neúčastní dva z obžalovaných: Miroslav Marček a Alena Zsuzsová. Marian Kočner a Tomáš Szabó jsou přítomni.
Tóth Marčeka, Szabóa ani Andruskóa nezná
Peter Tóth v úvodu výslechu uvedl, že obžalované pány Marčeka ani Szabóa nezná, stejně jako nezná jméno odsouzeného Zoltána Andruskóa, který se již ke svému podílu na činu doznal. Andruskó při vyšetřování případu spolupracoval s policií. Loni s prokurátorem uzavřel dohodu, na základě které si odpykává patnáctiletý trest odnětí svobody. Andruskó v úterý u soudu uvedl, že „na pokyn pana Kočnera zprostředkoval mezi Alenou Zsuzsovou a panem Szabóem vraždu Jána Kuciaka.“
Následně Tóth hovořil o svém vztahu k Marianu Kočnerovi, kterého poznal jako redaktor SME v roce 1995. Později spolu měli občas diskutovat politické záležitosti. „Občas mě Marian Kočner požádal o to, abych mu písemně zpracoval nějaké stanovisko nebo tiskovou zprávu, když ji potřeboval pro sebe nebo pro někoho, s kým měl on dobré vztahy,“ uvedl podle slovenského deníku SME Tóth. Po roce 2016 měly být jejich vztahy intenzivnější i vzhledem k tomu, že se Kočner snažil pomoci se zdravotními potížemi, s nimiž se potýkal člen rodiny Tótha.
Projekt na sledování a kritiku nekvalitní práce novinářů
Později měl Marian Kočner přijít s webovým projektem, který se měl jmenovat Pranier, nebo Na pranieri, v rámci něhož by sledovali, zveřejňovali a kritizovali nekvalitní práci novinářů.
„Časem mi Kočner donesl obálku s 28 listy lustrací osob ve formě těch vztahových diagramů,“ uvedl podle SME Tóth, přičemž mezi lustrovanými byl i Kuciak. Tóth tuto agendu měl předat bývalému kolegovi Miroslavu Kriakovi, který si dle slov Tótha nejspíš myslel, že dělá pro SIS. Posléze mezi Kriakem a Kočnerem fungoval jako „poštovní doručovatel“, přičemž dle svých slov za tuto činnost žádné peníze nebral.
Po zatčení měl Tóth komunikovat s kontaktem SIS Alino
S nápadem řešit Jána Kuciaka měl Kočner přijít v září nebo říjnu 2017. Tóth uvedl, že produkci Kuciaka neznal. Kočner měl Tóthovi tvrdit, že Kuciak je vůči němu zaujatý a někdo ho proti němu štve, což Tóth Kočnerovi uvěřil. Sledování Kuciaka mělo probíhat tři nebo čtyři dny. „Kriak mi avizoval, že nemá žádný společenský život. Že je deset hodin v práci, potom přijde domů, sní bagetu. Pověděl mi, že ten chlapec žije jako mnich,“ dodal Tóth.
Tóth dále uvedl, že mu Kočner po svém zatčení na jednom motáku z vazby napsal, že si má Tóth od jeho exmanželky říct o mobil Benetley, což byl jeho hlavní telefon. Dal mu přístupové kódy a požádal ho, aby v telefonu našel osobu jménem „SIS Alino“, což byla Kočnerova známá Alena Zsuzsová, a napsal také, jakou zprávu má této osobě poslat přes aplikaci WhatsApp. Přes WhatsApp si měli vyměnit QR kód na aplikaci Threema a pak komunikovat už přes ni.
Podle Tótha Zsuzsová Kočnera milovala. „Když mi Zsuzsová psala, tak se mi celý telefonát rozčervenal srdíčkama.“
„Marian Kočner mi v motácích zdůrazňoval, že nemám o ní nikdy mluvit během telefonátů, když jsme hovořili z vazby.“
Tóth nepochybuje, že vraždu Kuciaka zosnovali
„Nemám nejmenší pochybnost o tom, že tito dva lidé zosnovali a připravili vraždu Jána Kuciaka,“ dodal Tóth s tím, že podle něj byl celý projekt Pranier a celé sledování novinářů jeden kolosální podvod. „Tehdy jsem pochopil, proč až tak pozdě, těsně před vzetím do vazby, spustil tu relaci. Celé to byla nepodařená krycí legenda,“ dodal Tóth.
Vražda mladého slovenského novináře a jeho přítelkyně se stala 21. února 2018 v západoslovenské obci Veľká Mača nedaleko Trnavy.
Zprostředkovatel Andruskó se přiznal a spolupracuje
Podle prokurátora si měl Kočner vraždu Kuciaka objednat jako pomstu za to, že novinář poukazoval na podnikatelovu rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle obžaloby postoupila Alena Zsuzsová (Kočnerova známá) již odsouzenému prostředníkovi Zoltánu Andruskóovi, který se již dříve k podílu přiznal.
Andruskó najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, který spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem, jenž se v pondělí k vraždě Kuciaka a Kušnírové přiznal. Řidičem mu dle jeho slov v době vraždy měl být bratranec Tomáš Szabó. Marček rovněž doznal, že v roce 2016 zavraždil podnikatele Petera Molnára. Jeho vražda je rovněž součástí současného procesu. Kočner, Szabó i Zsuzsová vinu v případě Kuciak odmítli.