Americký technologický gigant Apple podal nový patent na technologii, která je schopná rozpoznat vlastníka zařízení – například chytrého mobilního telefonu – od nežádoucího pozorovatele a v případě potřeby rozmazat displej zařízení. Informoval o tom server Daily Mail.
Aplikace nazvaná „Na pohledu závislé šifrování displeje“ (Gaze-dependent display encryption) využívá technologii rozpoznávání obličeje k určení vlastníka a technologie sledování očí k určení místa, kam v daném čase zrak směřuje.
Šmírákům se displej zastře, uživateli nikoliv
Díky tomu může mít společnost Apple řešení, které může zamezit šmírování uživatelů ze strany cizinců. Nová funkce může být užitečná zejména pro lidi z městských oblastí, kde je veřejná doprava pro drtivou většinu lidí nedílnou součástí každodenního způsobu života. Zejména v prostředku MHD nebo na zastávce může snadno dojít k tomu, že cizí osoba – ať už z nudy, nebo šmíráctví – poruší soukromí uživatele.
Když technologie rozpozná neznámou tvář – ať zepředu, nebo zezadu – zírající na displej zařízení, aktivuje se šifrování pohledů a rozmaže pro neautorizovaný zrak obrazovku. Pozoruhodné přitom je, že majitel zařízení přitom může obsah nadále bez přerušení prohlížet. „Zakrytý obsah může být proveden způsobem, aby si samotný uživatel zastření nevšiml,“ píše se v patentu podaném společností Apple 9. září 2019.
Deformace obrázků, pomíchání textu, prohození barev
„Přenosná zařízení jsou často užívána k prohlížení obsahu, který je soukromý, důvěrný nebo dokonce tajný,“ informoval jako první server TechXplore. „Pokud jsou ale tato zařízení používána ve veřejných prostorách, jako jsou kavárny, vlaky, autobusy, letadla, letiště a podobně, existuje riziko, že soukromé, důvěrné nebo tajné informace na displeji uživatele mohou být viděny nechtěným pozorovatelem.“
Nová technologie, která je popisována jako aplikace, by zjišťovala pohled uživatele skrze jednu nebo vícero kamer, dalších senzorů a zpracovávala by snímky v rámci rozpoznávání obličeje, aby rozhodla, zda je osoba prohlížející displej vlastníkem zařízení.
Nežádoucí pozorovatelé by po zašifrování mohli pouze určit, zda je na displeji text nebo obrázek, ale obsah by se jevil jako „zamíchaný“ – ať promícháním textu, prohozením barev nebo deformací obrázků.