KORONAVIRUS ONLINE: Česko hospitalizuje 6 nemocných z Francie, přiletí v pondělí

Premiér Andrej Babiš uvedl, že Česká republika příjme šest pacientů nakažených koronavirem z Francie, která má nyní s umísťováním nakažených do nemocnic problémy. Některé její pacienty převzalo například Německo.

Aktuální statistiky v ČR (zdroj ministerstvo zdravotnictví):

  • Celkový počet osob s prokázaným onemocněním COVID-19: 4 543
  • Celkový počet uzdravených po onemocnění COVID-19: 96
  • Celkový počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19: 67
  • Celkový počet provedených laboratorních testů: 80 304

Veškeré dění okolo koronaviru sledujeme po celý den v online článku:

22:20 Britský premiér Boris Johnson byl převezen do nemocnice kvůli tomu, že u něho příznaky nemoci covid-19 přetrvávají i deset dnů poté, co měl pozitivní test. „Na radu Johnsonova lékaře byl premiér dnes večer přijat do nemocnice na vyšetření,“ uvádí se v prohlášení Downing Street. Podle premiérovy kanceláře jde „o preventivní krok“ . Pětapadesátiletý Johnson byl v domácí izolaci od 26. března, kdy u něj test prokázal nákazu koronavirem. V pátek uvedl, že se cítí lépe, ale má pořád teplotu.

21:50 Britská královna Alžběta II. dnes poděkovala lidem za to, že v době, kdy Británie čelí epidemii nemoci covid-19, zůstávají doma, a pomáhají tak chránit ty zranitelné. V mimořádném projevu také dala najevo vděk zdravotníkům v první linii boje proti infekci, které v Británii podlehlo více než 4 930 lidí.

„Společně bojujeme s nemocí a chci vás ujistit, že pokud zůstaneme jednotní a rozhodní, pak nad ní zvítězíme,“ řekla 93letá královna ve svém teprve pátém televizním projevu, s nímž během své vlády vystoupila. Naposledy to bylo v roce 2002 po smrti královny matky.

21:20 Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo o 500 tun. Pomůcky poté shromáždili v centrálním skladu v Opočínku na Pardubicku a následně ho rozvezli po Česku. ČTK o tom dnes informoval jejich mluvčí Rudolf Kramář. Další dvě letadla s materiálem zakoupeným v Číně mají v Praze přistát v pondělí.

21:00 Pražská policie tento víkend nezaznamenala v ulicích větší množství lidí než v předchozích dnech. ČTK to řekla mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Policisté a strážníci dnes v metropoli i v celé republice kontrolovali s ohledem na hezké počasí dodržování vládních krizových opatření.

Policisté podle mluvčí kontrolovali mimo jiné oblíbenou pražskou náplavku v Podskalí, kde se i přes vládní omezení lidé nepřestali pohybovat a posedávat ve skupinkách. Policejní auto po ní projíždělo a pouštělo nahrávku v češtině a angličtině vyzývající lidi, aby se v místě nezdržovali. Náplavky nejsou park a platí pro ně stejná pravidla jako pro běžné ulice. Lidé podle Siřišťové většinou uposlechli a z místa odešli.

20:30 Ve francouzských nemocnicích zemřelo od soboty 357 pacientů s nemocí covid-19, informovaly tamní zdravotnické úřady. Podle nich je to nejnižší číslo za poslední týden. Počet mrtvých v nemocnicích se dnes vyšplhal na 5 889. Po započtení lidí, kteří nákaze podlehli v domech s pečovatelskou službou, je smrtelných obětí celkem 8 078 oproti sobotním 7 560. Zdravotníci ve Francii evidují 70 478 případů nákazy koronavirem.

20:00 Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne vládě schválit omezení volného pohybu osob od 8. do 13. dubna, tedy i na období velikonočních svátků. Výjimkou by měly být cesty například cesty do zaměstnání, k nákupům či k návštěvě lékaře.

„Cílem opatření je, abychom se vyhnuli se zbytečnému cestování, abychom se vyhnuli zbytečnému setkávání, a tím, abychom se vyhnuli zbytečnému nakažení našich příbuzných a známých,“ řekl Matovič po setkání s odborníky například z epidemiologie.

19:30 Po nákaze koronavirem zemřel bývalý hráč amerického fotbalu Tom Dempsey. Bylo mu 73 let. V zámořské lize NFL strávil jedenáct sezon, přestože se narodil bez prstů na pravé noze, kterou kopal. Hrál kvůli tomu se speciálně upravenou botou, která je vystavena v Síni slávy amerického fotbalu.

19:00 Většinu Američanů čeká nejhorší týden jejich životů srovnatelný s Pearl Harbor či 11. zářím. V televizi Fox News to řekl šéf zdravotní služby Adams.

18:23 V Itálii zemřelo za poslední den 525 lidí s nemocí covid-19, nárůst je opět mírnější. Země má 15.887 mrtvých, počet nakažených vzrostl na 128.948.

18:15 Do šití roušek se pustili i členové polovojenské jednotky Basij v Teheránu.

18:00 Festival Pražské jaro se kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos uskuteční on-line. Organizátoři připravují desítku živě přenášených koncertů.

17:45 Zemřelých s nemocí covid-19 v Česku od rána přibylo o pět na 67, uzdravených podle MZd o 18 na 96. Počet případů nákazy za dnešek stoupl o 71 na 4543.

17:30 Rozvojová banka v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun.

17:15 Francie se na Českou republiku obrátila s prosbou o pomoc při hospitalizaci svých pacientů.

17:00 Počet nakažených koronavirovou nemocí covid-19 v Rakousku překonal hranici 12 000 a počet mrtvých je více než 200. Informoval o tom dnes server oe24.at. Podle něj lze vysledovat pozitivní trend. Devátý den po sobě je míra nárůstu počtu infikovaných v jednotkách procent a počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se už tři dny prakticky nemění. Dnes jich bylo 244, což je dokonce o jednoho méně než v sobotu.

16:30 Vrtulníky Policie ČR transportují 20 000 testovacích sad na koronavir do fakultních nemocnic podle seznamu.

16:15 Itálie připravuje plán na postupné rušení omezení přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru. Deníku La Repubblica to dnes řekl ministr zdravotnictví Roberto Speranza s tím, že by zatím bylo nezodpovědné slibovat datum, kdy se země vrátí do normálu.

15:47 V Británii za poslední den přibylo 621 lidí, kteří podlehli nákaze koronavirem. O den dříve země zaznamenala smutný rekord, kdy počet mrtvých za 24 hodin vzrostl o 708.

15:30 Podpoří opozice zítra v Poslanecké sněmovně prodloužení nouzového stavu?

15:15 Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 - na celkových 1766. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Denní nárůst počtu obětí je nižší než v sobotu, kdy země zaznamenala 164 úmrtí.

14:40 Vláda varuje před rychlým rušením opatření, která vyhlásila ve snaze omezit šíření nového koronaviru. V materiálu pro poslance, kterým žádá o souhlas s prodloužením nouzového stavu, poukazuje na to, že se v Česku může pohybovat mnoho nakažených lidí, kteří ale nebyli testováni.

14:30

14:10 Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší společnosti, které prosperují, si půjčují zaměstnance ze sektorů, které naopak těžce zasáhla opatření zaměřená na zastavení šíření koronaviru.

13:57 Bývalý kapitán anglické reprezentace Wayne Rooney považuje za ostudné, že jsou elitní fotbalisté v současné debatě o snižování platů využiti jako obětní beránci. Útočník druholigového Derby County si myslí, že se hráči ocitli v neřešitelné situaci, v níž nemohou uspět. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock ve čtvrtek uvedl, že fotbalisté by měli v době koronavirové krize přispět svým dílem a vzdát se části platů. Vedení Premier League den poté uvedlo, že kluby vyzvou své hráče ke snížení mezd o 30 procent.

13:42 Ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května.

13:36

13:20 Hrad vrací úder!

13:10

12:59 Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) dnes v debatě televize Prima kritizovali sobotní jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana za přístup k opatřením na ochranu před koronavirem. Podle snímku zveřejněného na sociálních sítích sedělo více než deset účastníků schůzky blízko sebe kolem stolu, a přestože měli na obličeji roušky, před nimi bylo nachystané občerstvení. Bartoš uvedl, že evidentně při setkání v Lánech nebyla dodržena řada opatření, která už mnoho dní platí pro všechny obyvatele ČR. "Je to jistá forma papalášství a ignorance. Pokud se takto vyfotí u společné večeře nejvýše postavení lidé v ČR, je to ostuda," řekl Bartoš.

12:42

12:30 Liberečtí armádní chemici mají své dezinfekční týmy připraveny ve třech městech, vedle Liberce jsou ještě v Olomouci a Bechyni. Díky tomu jsou schopni v rámci chystaného projektu takzvané chytré karantény působit po celé republice.

12:17

12:00 Australské zdravotnické úřady vyjádřily opatrný optimismus nad zpomalením šíření koronaviru v zemi, ale zároveň upozornily, že omezení kontaktů mezi lidmi potrvá ještě půl roku. V Austrálii za den počet nakažených vzrostl o 139 - na 5687. Více nových případů hlásí i země jako Filipíny, Malajsie nebo Indonésie. V Indonésii nově platí povinnost nošení látkových roušek.

11:45 Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674. Jedná se o značný pokles v porovnání se sobotou, kdy bylo hlášeno 809 obětí.

11:40 Podívejte se na Partii s předsedy dvou opozičních stran

11:35 V Německu bylo za poslední den evidováno 5 825 nových případů koronaviru. Nárůst je vyšší než v sobotu, kdy přibylo zhruba 5 000 případů. Celkem již úřady zaregistrovaly 91 384 nakažených a přes 1 300 zemřelých. Nejvíce nakažených nadále hlásí Bavorsko (23 049), které hraničí s Českem. Na druhém a třetím místě zůstávají Severní Porýní-Vestfálsko (19 405), které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, a Bádensko-Württembersko (18 515). Dohromady mají tyto tři země 983 obětí. V Sasku, které rovněž sousedí s Českem, je k dnešku 2 843 infikovaných a 32 mrtvých. Ze šestnácti německých spolkových zemí je v počtu případů na devátém místě.

11:16 Prezident Miloš Zeman udělí 28. října epidemiologovi Romanu Prymulovi Řád bílého lva. Nejvyšší státní vyznamenání dostane za činnost při potírání epidemie. Prezident to řekl v rozhovoru pro deník Blesk.

11:15 Stejně jako v řadě dalších zemí i v Itálii zdravotnímu personálu v boji proti koronaviru chybí ochranné pomůcky a do boje s jejich nedostatkem se pustily slavné i méně slavné módní domy. Navzdory tomu, že v posledních dnech křivka epidemie začala v Itálii mírně klesat, italští zdravotníci jsou nadále vystaveni nesmírné zátěži a zároveň ohrožení z nákazy. Od počátku epidemie podlehlo nemoci covid-19 přinejmenším 69 italských lékařů.

11:00 Předseda Svazu měst a obcí František Lukl se omluvil za formu jednání expertního týmu prezidenta, jehož členové se osobně sešli, seděli u stolu v Lánech blízko sebe a při jídle museli logicky sundat roušky.

Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Chápu, že je v dnešní době pro...

Posted by František Lukl on Sunday, April 5, 2020

10:55

10:49

10:47 Lidé nekupují rezidenční nemovitosti. Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 72 procent developerů. Ti, kteří již ztráty zaznamenali, očekávají letos zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 45 developerskými firmami v Česku.

10:32 V sobotu zemřel druhý pacient z domova pro seniory v Břevnici na Halvíčkobrodsku. Domov je kvůli nemoci covid-19 v karanténě. Nemocný je i personál.

10:25 Na české firmy, které podnikají v energetickém - potažmo jaderném - strojírenství, současná koronavirová krize zatím významně nedopadá. Většina z nich pokračuje v domluvených zakázkách. Společnosti ale řeší, jak bude situace vypadat do budoucna. Podotýkají, že jejich podnikání je často velmi závislé na exportu, což může být kvůli restriktivním opatřením jednotlivých států do budoucna problémem.

10:14 V táboře ve městě Malakasa, 40 kilometrů severovýchodně od Atén, byl na nemoc covid-19 pozitivně testován 53letý muž z Afghánistánu, uvedlo ministerstvo pro migraci.

10:00 V Tokiu se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem dalších 130 lidí. Jedná se o dosud nejvyšší denní nárůst zaznamenaných případů nákazy, v japonské metropoli jich je celkově už přes 1000.

09:49 Řecké úřady poslaly kvůli koronaviru do karantény další tábor pro migranty, již druhý v tomto týdnu. Připravujeme podrobnosti.

09:35

09:22 Spojené státy čekají nejtěžší týdny, během nichž přijde mnoho lidí o život. Americký prezident Donald Trump zároveň včera zopakoval, že Spojené státy musí zrušit omezení zavedená ve snaze zabránit dalšímu šíření viru a znovu otevřít svou ekonomiku, jak jen to bude možné. V zemi je nedostatek ochranných pomůcek. Spojené státy jsou co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí na světě, koronavirus tam testy potvrdily už u více než 312 000 lidí. Přes 8 500 z nich tam nákaze podlehlo. Bílý dům již dříve prohlásil, že si nemoc covid-19 v USA vyžádá 100 000 až 240 000 obětí.

09:16 Další pomoc dorazila v noci do Česka!

09:01 Řecké úřady poslaly kvůli koronaviru do karantény další tábor pro migranty, již druhý v tomto týdnu. V táboře ve městě Malakasa, 40 kilometrů severovýchodně od Atén, byl na nemoc covid-19 pozitivně testován 53letý muž z Afghánistánu, uvedlo ministerstvo pro migraci.

08:45 Počet zemřelých s koronavirem se v ČR od sobotního večera zvýšil o tři - na 62. Počet vyléčených zůstal stejný, tedy 78 lidí. Počet nakažených je 4475.

08:41

08:30 Přes 2500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady šíření nákazy nového koronaviru. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Připomněl, že firma umožňuje klientům zasaženým pandemií COVID-19 snížit zálohu na nulu, a to až na tři měsíce. Společnost také přestala odpojovat domácnosti, které se ocitly v problémech se splátkami. Individuální přístup slibují také další dodavatelé.

08:16

08:00 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při nákupech pro domácí izolaci nyní mnohem více utrácejí za pivo, víno, olivy, chipsy, čokoládu a zmrzlinu. Podle informací prodejců ve Španělsku už pominula nákupní horečka, kdy se lidé po vyhlášení nouzového stavu snažili předzásobit potravinami nebo základními hygienickými potřebami, jako je toaletní papír.

07:45

07:35 Tři lidé v sobotu zemřeli v Praze, jeden ve věku pod 50 let. Dvě ženy z domova pro seniory v Michli, které měly srdeční potíže, zemřely ve Všeobecné fakultní nemocnici. Oběma bylo víc než 90 let.

07:30 Z Česka má nemoc podle údajů hygieniků 86 procent nakažených, ostatní si ji přivezli ze zahraničí, zejména z Rakouska a Itálie. Nejvíce nemocných je ve věku mezi 45 a 54 lety, téměř pětina. Na děti do 14 let připadá zhruba pět procent. Seniorů nad 65 let, kteří jsou považováni za nejvíce ohroženou skupinu, je mezi nakaženými téměř 18 procent.

07:10 V nemocnici je s onemocněním podle údajů ministerstva zdravotnictví k pátku 380 osob, z toho 87 ve vážném stavu. Jako vyléčení nebo do domácí karantény odešlo z nemocnic 173 lidí.

07:00

iPrima, ČTK

Tagy: