Princ Charles se v úterý potkal se svým otcem princem Filipem, aby podle všeho prodiskutovali katastrofální televizní rozhovor svého bratra prince Andrewa pro BBC, v němž byly probírány Andrewovy styky s Jeffrey Epsteinem. Kontroverzní mliardář měl letos v srpnu údajně spáchat ve vězení sebevraždu poté, co čelil obvinění ze zneužívání nezletilých. Události přichází v době, kdy začínají kolovat zvěsti, že se v souvislosti s brzkými pětadevadesátými narozeninami kr
Avizovaný odchod prince Andrewa z veřejného života posílil spekulace, že se Charles, princ z Walesu, připravuje na přijmutí role moderního princovského regenta (dočasný zástupce panovníka v monarchii), v rámci které by řídil každodenní královské záležitosti, zatímco jeho matka by zůstala formálně panovnicí.
Předá královna s blížícími se 95. narozeninami část svých povinností?
Její veličenstvo dosáhne za osmnáct měsíců 95 let – stejného věku, v němž se její manžel Filip vzdal svých veřejných povinností – a proto se mezi dvořany mluví o tom, že by královna Alžběta II. mohla tento mezník využít a přenést své každodenní povinnosti řízení monarchie na Charlese.
„Skandál obklopující Andrewa a Epsteina dal Charlesovi příležitost vystoupit a ukázat, že může řídit podnik. Nikdo není větší než instituce královské rodiny. Dokonce ani oblíbený královnin syn Andrew,“ uvedl pro deník The Sun zdroj blízký královské rodině. „Charles to rozpoznal a jednal rozhodně – jako král, kterým brzy může být. Tohle byl moment, kdy Charles vystoupil jako princ regent, stínový král.“
„Disciplína“ v královské rodině pomalu upadá?
Královna postupně snižuje počet veřejných závazků, kterých se účastnila z 332 v roce 2016 na stále působivých 283 v roce 2018, zatímco Charles jich podstoupil 507. Řada dvořanů má však podle Daily Mail pocit, že od chvíle, kdy královnin manžel Filip odešle z veřejného života „disciplína“ v královské rodině není takovou, jakou by měla být – sem zapadá i takřka autonomní rozhodnutí Andrewa účastnit se rozhovoru, v němž mělo dojít na jeho kontroverzního přátelství s pedofilem Jeffrey Epsteinem.
I proto se zřejmě Charles vydal za svým otcem Filipem pro radu, co by měla rodina dělat dál. U Charlese se dlouhodobě ví, že by rád viděl v budoucnu zúženou formu monarchie a ta by nutně nemusela zahrnovat jeho mladšího bratra nebo jeho dcery, princezny Beatrice a Eugenii. Předpokládá se, že Charles rovněž naléhal na svou matku Alžbětu II., aby v souvislosti se současnou kontroverzí okamžitě odvolala prince Andrewa ze všech královských povinností a rolí kvůli obavám, aby jeho přítomnost fatálně nepoškodila britskou monarchii.
Andrewa řada blízkých před rozhovorem varovala. Dal však na tajemnici
Ukázalo se také, že před rozhovorem s BBC Andrewa varovaly princezna Beatrice a její matka Sarah Fergusonová, zatímco princova soukromá tajemnice Amanda Thirsková byla spíše pro, když si myslela, že by mu interview mohlo nabídnout šanci vysvětlit jeho kontakty s Jeffrey Epsteinem. Andrew však podle svého přítele věnoval přílišnou pozornost právě radám Amandy – namísto odrazování od tohoto kroku ze strany své rodiny. Podle dostupných informacích byl důrazně proti rozhovoru také bývalý PR poradce Andrewa, Jason Stein, který zhruba po měsíci ve své funkci skončil.
Andrew, Beatrice a Amanda se měli tři dny před natáčením setkat v Buckinghamském paláci s moderátorkou Newsnight Emily Maitlisovou a zástupcem editora pořadu Stewartem Macleanem a prodiskutovat rozsah inkriminovaného rozhovoru.
V rozhovoru pak Andrew reagoval také na obvinění Virginie Giuffreové, jedné z obětí zneužívání v souvislosti s kauzou Epstein, která u soudu s Epsteinem uvedla, že byla nucena k sexu s Epsteinem a s dalšími vlivnými muži, včetně prince Andrewa.