Ostře sledované místní volby v Hongkongu skončily drtivým vítězstvím prodemokratických kandidátů. Těm se podařilo zajistit téměř 90 procent z 452 volebních okrsků. Podle lokálních médií tak opoziční kandidáti ovládnou sedmnáct z osmnácti místních rad. Krutou prohru bude muset vzít na vědomí pevninská Čína, která se zatím neúspěšně snaží získat Hongkong do své sféry vlivu. Správkyně Hongkongu, Carrie Lam, proti které byly v posledních měsících pořádán
Navzdory vyškrtávání některých prodemokratických kandidátů z kandidátních listin se silně pročínské Demokratické alianci pro zlepšení a pokrok v Hongkongu nepovedlo obhájit výsledky voleb před čtyřmi lety. Mobilizované opozici, která se skládala zejména ze svobodně smýšlejících mladých lidí toužících po změně, se podařilo získat 389 ze 452 přímo volených křesel v okresních radách Hongkongu.
Pročínská aliance ztratila skoro vše, co mohla
I přesto, že byla opozice vůči pročínským úřadům v nevýhodě, obsadí i 117 křesel z 1200členného volebního výboru, který volí správce města. Propekingským kandidátům se podařilo se všemi výhodami získat pouze 61 křesel v okresních radách a zvítězit pouze v jedné z osmnácti místních rad, konkrétně v ostrovním distriktu nacházejícím se na jihu metropole. Voleb se zároveň účastnil rekordní počet lidí. Odvolit přišlo 71,2 procent obyvatel země. To představuje kolem 3 milionu obyvatel z téměř sedmi a půl milionové metropole.
Správkyně Hongkongu slíbila reflexi
„Vláda Hongkongu respektuje výsledky voleb. Existují různé analýzy a interpretace, jak si vyložit tyto výsledky voleb, některé z nich interpretují výsledky jako odraz nespokojenosti lidí se současnou situací a s hlubokými problémy ve společnosti. Vláda bude pokorně naslouchat a názory veřejnosti vážně reflektovat,“ uvedla po sečtení hlasů správkyně Carrie Lam. Ta je přitom jedním z hlavních viníků současné situace, jelikož to byla právě ona, kdo přišel s návrhem zákona na možnost vydání lidí do pevninské Číny.
Lidé se už nedali zastavit
Přestože zákon po obrovské vlně nevole stáhla, tak svým činem mobilizovala masu mladých lidí, kteří reflektovali již delší dobu snahy komunistické Číny na podvázání autonomie dříve svobodnějšího britského Hongkongu. Nejen, že se v posledních měsících jednotlivé násilné činy mezi protestujícími a policií stupňují, ale také mezi jednotlivými demonstranty sílí touha po separatismu a sebeurčení.
Trhy na změnu reagují pozitivně
Zdali se situace v Hongkongu nyní uklidní, nebo demonstranti budou požadovat naopak větší změny, zatím není zcela jasné. Na výhru prodemokratických kandidátů nicméně už pozitivně reagovaly asijské trhy. Například hongkongský index Hang Seng poskočil o 1,5 procenta. „Nemyslím si, že toto někdo očekával," řekl v pondělí pro CNBC nezávislý analytik Fraser Howie. „Tři miliony lidí včera poklidně odvolily a poslaly vládě jasnou zprávu… tou je, že existuje obrovská nedůvěra a frustrace mezi lidmi a hongkongskou vládou v čele se správkyni Carrie Lam,“ uzavřel Howie.