Americký velvyslanec v Rusku Jun Hustmann uvedl, že nově příchozí americká flotila s letadlovou lodí ve Středomoří by měla Rusku dát důrazně na vědomí, že musí přestat destabilizovat svět. Podle velvyslance Američanům vadí, že Rusové zesilují své vojenské působení v blízkosti sil NATO.
Poprvé od roku 2016 Spojené státy nasazují do Středozemního moře dvě letadlové lodě třídy Nimitz, USS John C. Stennis a USS Abraham Lincoln, které mají dát Moskvě signál, že Spojené státy se v žádném případě nehodlají stáhnout z důležité geopolitické oblasti. Ve včerejším prohlášení pro média šla slova amerického velvyslance v Rusku Juna Hustmanna ještě dál: „Když máte ve Středomoří 200 tisíc tun ´diplomacie´ v podobě raket, říkám tomu operativní diplomacie, pak není k tomu co dodávat.“
Redakce CNN má exkluzivitu k operaci plavidel a cituje vyjádření admirála Jamese Fogga, který je velitelem námořních sil USA pro Evropu: „Žádný z potenciálních protivníků nás neodradí a stojíme za zájmy USA a našich spojenců. Ohlídáme je kdekoli na světě.“ Tuto „depeši“ poslal americký velvyslanec z kapitánského můstku letadlové lodě Abraham Lincoln.
Jiný admirál, který velí skupině Strike Group 12 zahrnující letadlovou loď Abraham Lincoln uvedl pro CNN, že se americká dominance ve světě ocitla v ohrožení vzrůstající silou dalších zemí, jako jsou Rusko a Čína. K tomu dodal: „Naše námořnictvo bylo pověřeno vrchním velením, aby představovalo smrtonosnou hrozbu a stalo se takticky zdatnějším. To vše je velice podstatné v době, kdy protivník posiluje a v situaci, ve které se nyní nacházíme.“
Americký velvyslanec Jun Hustmann chce ve svém prohlášení dát najevo nejen Rusku, že USA se nemíní oblasti Středozemního moře vzdát a že zde Američané budou i nadále přítomni. Prohlášení je určené i dovnitř aliance: „Cílíme tím také na naše partnery v NATO, neboť jde o utvrzení a zprávu o našem poslání, spolupráci a závazku vůči středomořskému regionu, který se ocitl zneklidněn ruskými akcemi. Neodcházíme z regionu a NATO zůstává stále nejsilnější organizací kolektivní bezpečnosti v historii a USA jsou její velkou částí.“
Obvyklá americká útočná námořní sestava plavidel se skládá z letadlové lodě, křižníku s řízenými raketami, dvou torpédoborců, útočné ponorky a zásobovací lodě k logistické podpoře.
USA dávají celé akci ve Středozemním moři velký význam a dokladuje to skutečnost, že mimo admirála pro Evropu Jamesse Fogga se na kapitánském můstku letadlové lodě Abraham Lincoln ocitl s prohlášením také velvyslanec Jun Hustmann.
Ruská odpověď
Tak by se dala nazvat událost, ke které došlo včera, nebýt toho, že se jedná o časovou shodu okolností. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil loděnici v Sankt-Petěburgu, kde byl přítomný telemostu z Severodvinsku na severozápadě Ruska, kde se odehrál křest jaderné ponorky Belgorod. Jedná se o obávanou ruskou zbraň – ponorku o délce 124 metrů, která je nosičem podmořských dronů Poseidon, které mohou vyvolat vlnu tsunami. Jde o jaderné bezpilotní podvodní plavidlo, poháněné miniaturizovaným jaderným reaktorem a které by mohlo nést konvenční i jadernou hlavici. Schopné je zničit nepřátelská infrastrukturní zařízení, svazy letadlových lodí a další cíle. Poseidon by měl operovat v součinnosti s jadernými ponorkami jako součást tzv. oceánského víceúčelového systému. Poseidon je schopný nést jadernou hlavici o síle 2 megatun. Poseidon je navíc odolný vůči všemu, co mohou nepřátelé Ruska nasadit. Podmořský dron umožní ruskému námořnictvu bojovat s nepřítelem v jakékoliv oblasti oceánu a také napadnout pobřežní infrastrukturu nepřítele.
Délka Poseidonu je odhadována na 24 metrů a průměr na 1,6 metru - jedná se tedy o těleso, které je cca 27krát větší než torpédo kalibru 533 mm. Maximální rychlost Poseidonu má přesahovat 107 uzlů (198,2 km/h), což je více než dvojnásobek rychlosti současných torpéd a maximální hloubka, ve které se může pohybovat, má být větší než jeden kilometr. Maximální dosah je odhadován na 5400 námořních mil (10000 km).
Mirko Radušević