Evropská unie plně poskytla kontinent ilegálním migrantům prakticky skrze jejich pozvání do Evropy, uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na pozadí konference konající se ve slovinském Bledu. Pokud dohoda s Tureckem selže, Balkán podle něj nebude schopen čelit migrantům. Turecký prezident dnes skutečně pohrozil, že otevře milionům syrských migrantů brány směrem na západ.
Szijjártó v úterý ve Slovinsku uvedl, že migrační politika EU se musí změnit. Dodal, že „jediná ochrana“ proti nelegální migraci byla zajištěna dohodou mezi EU a Tureckem. „Pokud by tato dohoda z nějakého důvodu selhala, stovky tisíc a miliony (migrantů) zaplaví Evropu a západní Balkán nebude schopen je zastavit,“ informoval server HUNGARY Today.
Místo obhajování průchodnosti hranic ať EU řeší jejich kontrolu
Zastavení nelegální migrace vyžaduje ochranu hranic, ale „EU pro to na jihu Maďarska neudělala nic. A navíc povzbudila stovky tisíc (migrantů) v narušování a přechodu hranic,“ dodal Szijjártó s tím, že spíše než na obhajování průchodnosti hranic by se komunita měla soustředit na jejich kontrolu.
V rámci dalšího opatření maďarský ministr zahraničí volá po urychlení evropské integrace zemí západního Balkánu. Čím dříve se podle něj Srbsko a Černá Hora připojí k EU, tím pravděpodobněji budou ilegální migranti zastaveni předtím, než dosáhnou hranic Maďarska. Integrace Balkánu se podle něj bude rovnat posunutí linie ochrany Evropské unie dále na jih.
Říkáte lži a jste jednostranní, opřel se do BBC maďarský ministr zahraničí v rozhovoru o migraci
V ostrou slovní rozepři se změnil úterní rozhovor reportérky stanice BBC s maďarským ministrem zahraničí ohledně migrace. Když například pracovnice britské televizní stanice obvinila maďarskou vládu z xenofobie, kontroval maďarský šéf diplomacie tím, že BBC informuje nevyváženě a jednostranně.
Szijjártó dále varoval, že v posledních měsících migrační tlaky na západním Balkáně opět vzrostly, když v prvních osmi měsících tohoto roku do Turecka přicestovalo asi 224 tisíc nelegálních migrantů a do Řecka asi 6 tisíc během posledních dvou měsíců.
Turecký prezident hrozí otevřením bran do Evropy
Při svém projevu Szijjártó zřejmě ještě netušil, co zazní o několik dnů později z úst Recepa Tayyipa Erdoğana. Turecký prezident podle agentury Reuters dnes totiž pohrozil, že „otevře brány“ a umožní milionu Syřanů odjet z Turecka do západních zemí, pokud se spolu s USA brzy nedomluví na zřízení takzvané „bezpečné zóny“ v Sýrii.
„Budeme nuceni otevřít brány. Nemůžeme být nuceni zvládat toto břemeno sami,“ uvedl dnes turecký prezident s odkazem na to, že západní státy odmítly předchozí turecké návrhy na vytvoření bezpečné zóny na syrském území nedaleko hranic s Tureckem, kam by se mohli přemístit syrští uprchlíci. Turecko otevřelo hranice Syřanům prchajícím před válkou v dubnu 2011 a v současné době má být domovem asi 3,6 milionu lidí, kteří ze Sýrie utekli.
V souvislosti s hospodářským poklesem a zvyšující se nezaměstnaností rostou v zemi hlasy volající po tom, aby se syrští uprchlíci vrátili zpět do své země.
Do Řecka navzdory dohodě s Turky směřují stovky osob týdně
Řecká vláda zatím podle informací agentury AP začala s přesunem zhruba 1500 žadatelů o azyl ze silně zatížených řeckých ostrovů na pevninu. V úterý ráno se například do pevninského přístavu Soluň na severním pobřeží země doplavila loď přepravující přes 780 žadatelů o azyl, kteří byli původně umístěni v táboře na ostrově Lesbos v Egejském moři. Den předtím připlula jiná loď s více než 630 migranty, převážně z Afghánistánu.
Hundreds of migrants moved from #Lesbos camp to mainland#Greece pic.twitter.com/P9abchbDll
— Ruptly (@Ruptly) September 2, 2019
Zhruba polovina nově příchozích migrantů je v současnosti převážena do dočasného uprchlického tábora Néa Kavála na severu Řecka, odkud se příští měsíc přesunou do nově postaveného tábora. Ostatní míří do dalších zařízení na severu země.
Do Řecka každý týden směřují z Turecka stovky osob, a to navzdory dohodě EU a Turecka z roku 2016, která stanoví, že nově příchozí na východní ostrovy v Egejském moři budou deportováni zpátky do Turecka až do té doby, než uspějí s žádostí o azyl.