Dnes je to přesně sedmdesát let od chvíle, kdy byl nalezen mrtvý politik Jan Masaryk. Ležel pod otevřeným oknem svého služebního bytu v Černínském paláci. Okolnosti jeho smrti jsou stále zahalené tajemstvím. V pátek jeho památku uctil i současný ministr zahraničních věcí Martin Stropnický.
„Já jsem hrozně rád, že dneska my můžeme se Janu Masarykovi poklonit. Jsem velmi rád, že o to má veřejnost daleko větší zájem než jsme původně mysleli,“ uvedl v pátek ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický (ANO).
Spolu s ním se sešly desítky lidí, aby uctily památku sedmdesátého výročí od úmrtí Jana Masaryka. Stále ale není jasné, jak tehdejší ministr skonal. Víme, že z okna své koupelny dopadl na nádvoří. Ale byla to sebevražda a nebo vražda? A pokud ano, kdo se na ní podílel?
Na inauguraci prezidenta Zemana chyběli někteří hejtmani a rektoři. Proč?
Mezi stovkou pozvaných poslanců, senátorů a dalších hostů, chyběli někteří rektoři a hejtmani. Nebyla to chyba, ale záměr. Pozvánku nedostali lidé, kteří měli s Hradem spory nebo při prezidentské volbě podpořili protikandidáta Drahoše. Například ze třinácti českých hejtmanů Zeman nepozval pět.
Vražda nebo sebevražda?
„Jan Masaryk měl dostatek důvodů k tomu tu sebevraždu provést, ať už, jak říkal jeho osobní tajemník Sum, kvůli tomu, aby vlastně vyburcoval národ,“ upřesnil historik Petr Blažek. „Protože si neumím představit, že by Jan Masaryk, tak kultivovaný člověk páchal sebevraždu pádem na dvůr v pyžamu,“ vysvětlil účastník pietního aktu Zdeněk Pousta.
Že to byla vražda, dosvědčuje posudek znalce v oboru biomechaniky Jiřího Strause. Podle něj není možné, že Jan Masaryk z okna své koupelny dopadl bez cizí pomoci tak, jak dopadl. „S velmi vysokou pravděpodobností se na tom pádu podílela vnější síla, poměrně velká síla,“ upozornil Straus.
Vražda slovenského novináře zlomila vaz i ministrovi vnitra: Kaliňák chce rezignovat
Podle slovenské agentury SITA by měl v pondělí podat demisi ministr vnitra Robert Kaliňák. Ve funkci ho má nahradit nynější státní tajemnice resortu Denisa Saková. Nad Kaliňákem se stahují mračna už delší dobu, vražda novináře Kuciaka a jeho partnerky, mu ale zřejmě definitivně zlomila vaz.
Lidé uctí památku Masaryka i v sobotu
Zavraždilo Jana Masaryka komunistické komando? Měli v tom prsty Rusové nebo dokonce i Briti, jak vyplývá z knihy Václavy Jandečkové. „Jan Bydžovský tvrdil, že tu vraždu měl provést na příkaz britské tajné služby,“ vzpomněla spisovatelka Václava Jandečková. „Ta hypotéza, která vznikla během vyšetřování toho činu Státní bezpečností, mě se nezdá teda vůbec pravděpodobná. Naopak s ní nesouhlasím,“ podotkl Blažek.
Nevyřešená smrt Jana Masaryka je jedním z důvodů, proč chtěli lidé přijít na pietní místo v Černínském paláci i v sobotu. Původně jim to ministerstvo nechtělo dovolit, nakonec to ale ministr lidem umožní. Památku Jana Masaryka uctí veřejnost tak i v den jeho smrti v 15. hodin na Hradčanském náměstí u památníku Tomáše Garrigua Masaryka.