Česká politická scéna čelí kromě pandemie i ostré kritice a tvrdým komentářům na sociálních sítích. Jedním z problémů, které aktuálně řeší Ministerstvo vnitra a zdravotnictví, jsou roušky a respirátory pro lékaře a zdravotnický personál. Adam Vojtěch čelí útokům z řad uživatelů Twitteru, Jan Hamáček za údajnou pročínskou politiku.
Vášnivá debata na téma zdravotnické pomůcky se rozpoutala hned pod několika tweety. Někteří uživatelé sociálních sítí poukázali na problém nedostatku dezinfekce, rukavic nebo ochranných štítů.
Reakce politiků na tyto tweety na sebe nenechaly dlouho čekat. Ministr zdravotnictví reagoval: „Jen v posledních dnech přišly miliony roušek, rukavic a statisíce respirátorů, také desítky tisíc litrů dezinfekce. Nemocnice zásobujeme pravidelně a pokud je někde nedostatek, operativně materiál dodáme. S řediteli nemocnic jsme v úzkém kontaktu.”
Reakce dorazila i od ministra vnitra Jana Hamáčka: „To není možný, ministerstvo zdravotnictví dostalo skoro půlku z těch prvních dodávek z Číny, statisíce respirátorů, miliony roušek. Vzali si prvních 60 tisíc bioobleků, 10 tisíc ochranných brýlí... Tak kde to sakra je, když ne ve FN?”
Tak kde tedy ochranné zdravotnické materiály jsou a proč se o tuto problematiku stará Ministerstvo vnitra, a ne Ministerstvo zdravotnictví? Právě tato informace, kterou na Twitteru zveřejnil Adam Vojtěch, spustila další lavinu komentářů a otázek:
Za tento příspěvek si Ministr zdravotnictví vysloužil hned několik nelichotivých titulů. Ministra lidé pranýřují za jeho údajnou neschopnost a selhání v řešení problematiky chybějícího zdravotnického materiálu. Vojtěcha také kritizují za to, že hází vinu na své kolegy. Na jeho obranu se ovšem v komentářích objevily i děkovné vzkazy a podpora.
Jan Hamáček se vzniklou situaci a nespočet otazníků nad ní pokusil objasnit v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Na otázku, jak je možné, že se Ministerstvu vnitra - oproti Ministerstvu zdravotnictví - podařilo dokončit objednávku z Číny, odpověděl, že jako vnitro tam mají lepší kontakty. Také uvedl konkrétní čísla k porovnání cen, za které nakupuje vnitro a jaké ceny dostalo Ministerstvo zdravotnictví. „Respirátor třídy 95 kupujeme za 2,35 dolaru, ministerstvo zdravotnictví za 5,70 dolaru,” uvedl Hamáček v rozhovoru. Také uvedl, že nakoupili tak desetkrát více materiálu než ministerstvo zdravotnictví a zatím investovali přibližně tři miliardy.
„Ministerstvo zdravotnictví mělo šanci ochranné prostředky nakupovat, my jsme se do toho nemontovali. Ukázalo se však, že toto ministerstvo na to prostě není nastaveno, to je ministerstvo, které má na starosti metodické řízení zdravotnictví a další věci. Není to ministerstvo pro krizové řízení,” objasnil.
Na sociálních sítích se několikrát od pobouřených lidí objevila otázka, proč nebyli osloveni čeští výrobci a objednávalo se v Číně. Podle Hamáčka byla v zemi obrovská spotřeba ochranných prostředků a nenabízelo se jiné rychlé a efektivní řešení než udělat velkou objednávku právě z Číny. Čeští výrobci by podle něj v tomto případě nebyli schopni během krátké doby pokrýt tak velkou poptávku, protože šlo o dodávku milionů respirátorů a desítek milionů roušek.
Jan Hamáček se ohradil, že i když objednávku dokončilo vnitro, tak to nemělo v žádném případě pošpinit Ministerstvo zdravotnictví a nebylo v úmyslu poukázat na jejich údajné selhání. Reagoval i na spolupráci s čínskými aerolinkami China Eastern a možnou pročínskou politiku. Nepřestává ho udivovat, že si může někdo stále myslet, že dopředu vymýšleli pročínskou propagandu.