Čínská krajta je had, který může být zdrojem nově objeveného koronaviru, který letos v Číně vyvolal vznik smrtelného infekčního onemocnění dýchacích cest.
Čínská krajta Bungarus multicinctus (někdy zvaná bungar čínský) je velmi jedovatý had, který se nachází ve větší míře ve střední a jižní Číně a jihovýchodní Asii.
Server CNN uvádí zprávu, že čínští vědci pomocí vzorků viru izolovaného od pacientů určili genetický kód viru. Patogenem zodpovědným za tuto pandemii je nový koronavirus. Je ze stejné rodiny virů jako známý koronavirus těžkého akutního respiračního syndromu (SARS-CoV) nebo respirační syndrom MERS-CoV, který za posledních 17 let zabil stovky lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) pojmenovala nový koronavirus 2019-nCoV.
SARS i MERS jsou klasifikovány jako zoonotické virové choroby, což znamená, že první infikovaní pacienti tyto viry získali přímo od zvířat. V hostitelském zvířeti virus získal řadu genetických mutací, které mu umožnily infikovat lidi a rozmnožovat se u nich.
Terénní studie odhalily, že původním zdrojem SARS-CoV a MERS-CoV je netopýr a že cibetky (savec původem z Asie a Afriky) a velbloudi, v tomto pořadí, sloužili jako prostřední hostitelé mezi netopýry a lidmi.
V případě ohniska nynějšího koronaviru z konce roku 2019 uvádějí zprávy, že většina z prvních hospitalizovaných pacientů byli obchodníci nebo zákazníci z místního trhu s mořskými plody ve Wu-chanu. Prodávali zpracované maso nebo živá zvířata. Vzhledem k tomu, že nikdo nenalezl zdroj koronaviru infikujícího vodní živočichy, je pravděpodobné, že koronavirus pochází z jiných zvířat prodaných na tomto trhu.
Vědci provedli nejnovější analýzu proteinových kódů s novým koronavirem a porovnali ji s bílkovinnými kódy z koronavirů nalezených u různých zvířecích hostitelů, jako jsou ptáci, hadi, svišti, ježci, netopýři a lidé. Překvapivě zjistili, že proteinové kódy v 2019-nCoV jsou nejvíce podobné kódům používaných u hadů.
Hadi často loví netopýry a zprávy naznačují, že hadi byli prodáváni právě na místním trhu s mořskými plody ve Wu-chanu. To zvyšuje pravděpodobnost, že by vir 2019-nCoV mohl přeskočit z hostitelského druhu – netopýrů – na hady a poté na člověka.
To, jak se mohl virus přizpůsobit chladnokrevným a teplokrevným hostitelům, zůstává tajemstvím.
Studie genetického kódu 2019-nCoV odhalila, že nový virus má nejbližší příbuznost se dvěma vzorky podobného onemocnění SARS z netopýrů z Číny. Autoři také zjistili, že virová RNA kódující sekvence vrcholu proteinu 2019-nCoV, která tvoří „korunu“ virové částice, která rozpoznává receptor na hostitelské buňce, naznačuje, že vir mohl mutovat, než infikoval lidi.