Austrálie požáry - hašení z letadla Zdroj: foto FB firefighting
Tisíce turistů a obyvatel na jihovýchodě Austrálie utíká z ohnivého pekla v přímořských městech a letoviscích. Stát Nový Jižní Wales vyhlásil stav nouze.
Podle posledních zpráv ze serveru Al Jazeera, která má v Austrálii své zpravodaje, můžeme číst, že kolem 50 tisíc lidí je na útěku a některá města hlásí: „Nemáme pitnou vodu.“ Australské úřady vyzývají lidi, aby opustili města na jihovýchodním pobřeží. Jedná se o města, která jsou v letních sezónách vyhledávaná a populární. Jde o 250 kilometrů velkou oblast pobřeží.
Tisková agentura Reuters cituje australského premiéra Scotta Morrisona: „Viktorii i Nový Jižní Wales oheň zcela zničil, přišli jsme zde o elektřinu i možnosti komunikace.“
Další agentury píší, že na východě Austrálie se u supermarketů a benzínových stanic tvoří dlouhé fronty, když se obyvatelé a turisté zásobují potravinami a palivem, když chtějí katastrofu přečkat v podzemí domů nebo odjed do bezpečí.
Austrálie - lidi dusí požáry Zdroj: Foto copy AP
Z obchodů kvapem mizí chléb, mléko, potraviny vůbec a regály se začínají vyprazdňovat.
Tisíce lidí byly evakuovány z větší oblasti východního Gippslandu ve Victorii. Jedná se o jednu z největších evakuací v zemi od doby, kdy severní město Darwin evakuovalo více než 35 000 lidí v důsledku cyklónu Tracy v roce 1974.
Záchrana přichází ze vzduchu a po moři
Pět vojenských vrtulníků a dvě námořní lodě směřují k jižnímu pobřeží. Přiváží další hasiče, zásoby jídla, vodu, palivo a mají evakuovat lidi.
Nejhůře na tom jsou v Mallacootě ve Victorii, asi 400 kilometrů východně od Melbourne, většina města hoří. K městu míří loď na pomoc 4 000 lidem, což představuje tři tisíce turistů a tisíc místních. Pochopitelně, že ne všechny se podaří evakuovat. Záchranný námořní tým veze 1,6 tuny vody, dále potraviny a záchranáře. Jediná úniková cesta podle úřadů bude ještě týdny blokovaná.
Austrálie - požáry: Pohled z kabiny hasičů Zdroj: Foto copy AP
Na jihovýchodě Nového Jižního Walesu a ve Victorii je více než 200 požárů, které jsou navíc podporovány vysokými teplotami ovzduší a velkým větrem.
Požáry buše jsou v létě pro Austrálii běžné, ale co se letos děje, lze jednoznačně nazvat ohnivou sezónou. Je jednou z nejhorších v historii země.